Przed Wami 5. edycja Rankingu Polskich Blogów Podróżniczych. Rankingu 500* blogów podróżniczych z największą widocznością w organicznych wynikach wyszukiwania Google (* tym roku nie ma podziału na TOP500 i pozostałe). Ranking ten nie jest subiektywną opinią jego autora, a wynikiem analizy danych z narzędzi analizujących ruch w sieci. Z każdym rokiem ranking wzbogacał się o kolejne dane. W tym roku jest ich jeszcze więcej, natomiast baza danych, branych pod uwagę przy wyliczaniu rankingu pozostała bez zmian, przez co, każdy bloger będzie mógł porównać tegoroczną pozycję z pozycją z poprzedniego rankingu. Rankingi z poprzednich lat znajdziecie tutaj.
Prócz danych, dostarczonych przez naszego głównego partnera – Senuto – ranking wyliczany jest również z danych dotyczących widoczności w Google z takich narzędzi jak Semstorm, Ahrefs oraz SEMrush. Zeszłoroczne rozszerzenie do czterech, różnych narzędzi analitycznych ucieszyło tych, którzy w poprzednich latach twierdzili, że pokazywanie danych wyłącznie z jednego narzędzia nie jest w pełni miarodajne. Problem rozwiązany.
Tegoroczny ranking, prócz wymienionych powyżej narzędzi, korzysta również z danych dostarczonych przez narzędzia: Surfer, Majestic oraz MOZ. Przy tej okazji chciałbym szczególnie podziękować Łukaszowi Żeleznemu za dostarczenie danych z SEMrush, MOZ i Majestic.
W tym roku dołączył do nas nowy partner – Smarthost – polski hostingodawca. Przechodząc przez ten link otrzymujecie 20% rabatu na zakup planu hostingowego Smarthost >> www.smarthost.pl
W zamian za czas poświęcony w realizację rankingu, chcę połączyć przyjemne z (bardzo) pożytecznym. Ponieważ ranking zawiera bardzo dużo dodatkowych danych, wszystkie parametry zostaną wyświetlone w rankingu tylko dla TOP20. Osoby spoza pierwszej dwudziestki, które tak jak czołowa dwudziestka, chciałyby poznać wszystkie zebrane w rankingu parametry dla swojego bloga, otrzymają je w zamian za wsparcie poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które pod koniec roku nawiedziło północną Chorwację, a dokładniej okolice miejscowości Petrinja, Sisak, Glina i Majske Poljane. Wszystkie niezbędne informacje jak wspomóc Chorwatów znajdziecie poniżej. Więcej o trzęsieniu przeczytacie na naszym blogu.
REKLAMA
- Lockdown – ciężki rok dla blogosfery podróżniczej
- Kto wygrał ranking 2020?
- Ile jest polskich blogów podróżniczych w sieci?
- Krótkie podsumowanie tworzenia rankingu
- Najczęstsze błędy popełniane podczas informowania o rankingu
- Chcesz zobaczyć pełne dane dla swojego bloga? Pomóż poszkodowanym w trzęsieniu ziemi
- Część ekspercka
- Kilka słów od zwycięskiej trójki
- Kilka słów o autorze rankingu oraz skąd pomysł na taką formę?
- Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2020
- 20 NAJLEPSZYCH POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH W GOOGLE
- 1. HASAJACEZAJACE.COM (+12)
- 2. MYNASZLAKU.PL (+47)
- 3. POLSKAPOGODZINACH.PL (+2)
- 4. ROADTRIPBUS.PL (-3)
- 5. PODROZEBEZOSCI.PL (+5)
- 6. WIECZNATULACZKA.PL (0)
- 7. ZLOTAPROPORCJA.PL (+5)
- 8. GDZIEWYJECHAC.PL (-6)
- 9. CROLOVE.PL (-2)
- 10. TASTEAWAY.PL (-7)
- 11. ZYCIEWPODROZY.PL (+16)
- 12. BARTEKWPODROZY.PL (+86)
- 13. BUSEMPRZEZSWIAT.PL (+1)
- 13. ZALEZNAWPODROZY.PL (+6)
- 15. READYFORBOARDING.PL (-4)
- 16. LKEDZIERSKI.COM (-7)
- 17. ITALIA-BY-NATALIA.PL (-2)
- 18. RUSZAJWDROGE.PL (+3)
- 19. WSZEDOBYLSCY.COM (-3)
- 20. WESOLOWSKI.CO (+9)
- POBIERZ PEŁNY RANKING POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH 2020
Lockdown – ciężki rok dla blogosfery podróżniczej
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 okazała się poważniejsza niż nam się na początku mogło wydawać. Niemal z dnia na dzień, większa część świata zamknęła się na przybywających zzewnątrz. Turystyka, szczególnie ta zagraniczna, z drobnymi wyjątkami, przestała istnieć. Wielu blogerów podróżniczych musiało odwołać swoje wyjazdy, zmienić podróżnicze plany, odwołać lub wstrzymać współprace komercyjne, a nawet zastanowić się nad znalezieniem nowego źródła dochodu. Podczas poszukiwania blogów do tegorocznego rankingu poznałem też kilka przypadków zamknięcia bloga.
Jeśli miałbym szukać światełka w tunelu, z pewnością byłyby nim te blogi, które „przebranżowiły się”, stawiając w minionym roku na turystykę krajową.
Nie wdając się w polemikę czy rzeczywiście potrzebny był – i nadal jest – światowy lockdown, przyznać musimy, że jeszcze trochę potrwa powrót to względnej normalności podróżowania po świecie. O ile w 2020 roku było zbyt wiele niewiadomych, tak teraz, rok 2021 będzie rokiem „sprawdzam”.
Kto wygrał ranking 2020?
And the Oscar goes to …Poland! Polska Mistrzem Polski! Tak, 2020 jest rokiem Polski i blogów piszących o Polsce. Chyba nikt z nas nie jest zdziwiony, prawda? Oczywiście, nie da się ukryć, że tak silne roszady w tegorocznym rankingu wynikają z lockdownu. Wygrali Ci, którzy prowadzą blogi poświęcone głównie Polsce oraz Ci, któzy nie tracąc czasu, zmienili swoje plany podróżnicze i wzięli się za eksplorację Ojczyzny. Pierwsze 3 miejsca to blogi mocno „polskie”, a w pierwszej dzisiątce mamy ich aż 6. Brawo!
REKLAMA
Ile jest polskich blogów podróżniczych w sieci?
Według różnych szacunków, w sieci znajduje się ponad tysiąc polskich blogów podróżniczych oraz takich, których tematyka częściowo powiązana jest z podróżami (chociażby blogi lifestylowo-podróżnicze czy kulinarno-podróżnicze). Tworząc każdy kolejny ranking, cały czas bazuję na pierwszej liście (z 2017) dorzucając do niej nowo powstałe blogi, a także te, które do tej pory były przeze mnie przeoczane. W ten sposób powstała lista ponad tysiąca blogów, z których, aktywnych, czyli posiadających co najmniej jeden wpis w 2020 było 597. Oczywiście zdaje się w pełni sprawę z tego, że w sieci jest jeszcze wiele blogów przeoczonych przeze mnie.
Mam nadzieję, że tegoroczny ranking będzie dla autorów znajdujących się na liście blogów, powodem do dumy, a także motywatorem do dalszych prac nad blogami. Mam również nadzieję, że tak jak w poprzednich latach tak i w tym, agencje marketingowe, zajmujące się współpraca z blogerami/influencerami, wykorzystają ranking we właściwy sposób. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielicie się rankingiem z Waszymi czytelnikami.
Krótkie podsumowanie tworzenia rankingu
Analizując blogi z Rankingu, można łatwo dostrzec postęp jaki dokonał się w ciągu ostatnich 5 lat. Dotyczy to zarówno posiadanej przez blogerów wiedzy z zakresu SEO jak i dziennikarstwa czy designu. Z każdym rokiem, przybywa nam coraz więcej pięknych blogów podróżniczych. I wcale nie dotyczy to już wyłącznie czołówki rankingu. Mam ogromną nadzieję, że wszystkie blogi przetrwają zapowiadaną na maj aktualizację algorytmu Google – Core Web Vitals, o której więcej przeczytacie poniżej.
Na szczęście, w sieci coraz mniej słychać oskarżeń malkontentów w kierunku blogerów, którzy w swoich działaniach wykorzystują zoptymalizowane, dobrze klikalne tytuły. Prawdopodobnie, w końcu sami wzięli się do roboty. Nie ma nic złego w klikanym, przyciągającym wzrok tytule jeśli wpis ten niesie wartościową dla czytelnika treść! Oczywiście nie mam na myśli technik clickbaitowych, które, uważam, że nadal są za słabo piętnowane przez algorytm Google.
Jak co roku, przeglądając każdy blog z osobna, poznałem wielu wspaniałych podróżników, o których nigdy wcześniej nie słyszałem. To wartość dodana tworzenia poniższego Rankingu. Gorąco polecam zapoznanie się z poniższymi blogami, naprawdę warto!
UWAGA: ponieważ w tym roku ranking zawiera 597 postanowiliśmy opublikować pełną listę w jednym raporcie, bez jego dzielenia na TOP500 i pozostałe.
Najczęstsze błędy popełniane podczas informowania o rankingu
Myślałem, że jeśli będę powtarzał na każdym kroku pewne fakty dotyczące rankingu, w sieci nie będą pojawiać się nieporozumienia. Myliłem się. W związku z tym postanowiłem dodać tą część, w której będę publikował nieprawdziwe informacje dotyczące rankingu.
REKLAMA
-
- CroLove.pl to BLOG, nie portal,
- Ranking nie jest rankingiem „najlepszych” blogów – jest rankingiem blogów według widoczności w wynikach wyszukiwania Google,
- Ranking nie jest rankingiem „najczęściej wyszukiwanych” blogów – jest rankingiem blogów najbardziej widocznych w wynikach wyszukiwania Google.
Skąd brane są do rankingu blogi i dlaczego na liście nie ma Twojego?
W związku z licznymi zapytaniami o nieobecność w rankingu niektórych blogów, informuję, że lista blogów podróżniczych, na podstawie której powstaje ranking, niezmiennie tworzona jest w oparciu o:
- polecenia blogów przez różne osoby,
- listy blogów znajdujących się w rankingu w ubiegłych latach,
- listy blogów znajdujące się na grupach podróżniczych na Facebooku,
- prośby o dopisywanie się komentarzach na blogu pod corocznym rankingiem,
- prośby o dopisywanie się w komentarzach na grupach podróżniczych na Facebooku,
- własne poszukiwania w wynikach wyszukiwania Google.
Nie jest to żadna złośliwość z mojej strony. Jeżeli Twój blog nie znalazł się na liście, dopisz go proszę w komentarzu pod rankingiem, tylko w ten sposób mogę obiecać, że za rok na pewno się spotkamy w rankingu.
Ranking w liczbach
- 597 odnotowanych polskich blogów podróżniczych, które posiadały co najmniej jeden wpis w 2020,
- 119 blogów, których nie było w poprzednim rankingu (nowe / ponownie aktywne / wcześniej przeoczone),
- 131 blogów, które zniknęły z sieci lub nie opublikowały żadnego wpisu w 2020,
- 225 383 – taki (największy) współczynnik widoczności (wg Senuto) posiada blog hasajacezajace.pl,
- 382 510 – taki (największy) współczynnik widoczności (wg Semstorm) posiada blog mynaszlaku.pl,
- 382 510 – taki (najlepszy) współczynnik widoczności Ahrefs Rank posiada blog mynaszlaku.pl,
- 338 814 – taki (największy) współczynnik widoczności (wg SEMRush) posiada blog hasajacezajace.pl,
- 43 – taki (najwyższy) wskaźnik Trust Flow posiada blog loswiaheros.pl,
- 4.5 – taki (najlepszy) współczynnik MozRank posiada blog btth.pl,
- 312 – o tyle (najwięcej) pozycji zanotował wzrost w rankingu blog przekraczajacgranice.pl
Parametry wykorzystane do stworzenia rankingu
Ranking tworzony jest na podstawie współczynnika Widoczność, dostarczonego przez cztery niezależne narzędzia: Senuto, Semstorm, Ahrefs i SEMrush.
Współczynnik Widoczności (Ruchu) pozwala określić jaki wolumen ruchu z wyników wyszukiwania ma określona domena. W zależności od narzędzia liczby te mogą znacząco różnić się od siebie. Wynika to ze sposobu mierzenia, jaki każde z narzędzi przyjęło dla swoich potrzeb. Dla jasności/informacji/jako ciekawostka – nawet Wasz Google Analytics nie zagwarantuje Wam, że przedstawione dane są w 100% dokładne.
Pozostałe parametry, które znalazły się w rankingu
Prócz powyższych, czterech parametrów Widoczności, w rankingu znalazły się około 40 różnych parametrów, pochodzących z siedmiu narzędzi analitycznych: Senuto, Semstorm, Surfer, Ahrefs, Majestic, Moz oraz Semrush. W raporcie dane te znajdują się wyłącznie dla pierwszych 20 blogów. Informacja, jak zdobyć dane dla pozostałych blogów z rankingu znajduje się poniżej.
- Dane z Senuto:
- Liczba fraz w TOP3/TOP10/TOP50
- Główna kategoria tematyki bloga
- Ekwiwalent AdWords
- Wpis na blogu, który generuje największą widoczność w wynikach organicznych Google (nie dla wszystkich blogów)
- 10 fraz z TOP10, generujących największy ruch we wpisie z największą widocznością (patrz powyżej)
- Dane z Semstorm:
- Liczba fraz w TOP3/TOP10/TOP20/TOP50/TOP100
- Dane z Surfer:
- SURFER Number of ranked keywords
- SURFER Estimated organic traffic
- SURFER Number of linking domains
- SURFER Number of backlinks
- Dane z Ahrefs:
- Ahrefs Domain Rating
- Ahrefs Rank
- Ahrefs Domains
- Ahrefs Ref domains Dofollow
- Ahrefs Total Backlinks
- Ahrefs Total Keywords
- Dane z SEMrush
- SEMRush Rank
- SEMRush Organic Keywords
- SEMRush Organic Traffic
- SEMRush Organic Cost
- Dane z Majestic:
- Domain Majestic CitationFlow
- Domain Majestic TrustFlow
- Domain Majestic Ext Back Links
- Domain Majestic Ref Domains
- Domain Topical Trust Flow Topic 1/2/3 i ich poszczególne wartości
- Dane z MOZ:
- Domain Mozscape Domain Authority
- Domain Mozscape Page Authority
- Domain Mozscape External Equity Links
- Domain Mozscape MozRank
- Domain Mozscape MozTrust
Objaśnienie poszczególnych parametrów znajdziecie na stronach twórców tychże narzędzi. I tak, dla Ahrefsa znajdziecie tutaj, dla SEMrusha tutaj, a dla MOZa tutaj.
REKLAMA
Chcesz zobaczyć pełne dane dla swojego bloga? Pomóż poszkodowanym w trzęsieniu ziemi
Ostatecznie w rankingu znalazło się ponad 40 różnych parametrów. Wszystkie najważniejsze parametry zostały przypisane publicznie wyłącznie do TOP20 blogów. W tym roku, w zamian za czas poświęcony na realizację rankingu, chcemy połączyć przyjemne z (bardzo) pożytecznym.
Osoby, spoza TOP20, które chciałyby poznać wszystkie zebrane w rankingu parametry dla swojego bloga, otrzymają je za wsparcie poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które pod koniec roku nawiedziło północną Chorwację, a dokładniej okolice miejscowości Petrinja, Sisak, Glina i Majske Poljane.
Klikając w ten link przejdziesz do listy instytucji pomagających poszkodowanym
Ważne: zanim wykonasz przelew – skontaktuj się ze mną w celu ustalenia czy dla Twojego bloga posiadam wszystkie dane.
Dane zostaną przesłane po otrzymaniu na adres mailowy kontakt@crolove.pl potwierdzenia wykonania przelewu.
Prowadzisz lub pracujesz w firmie lub agencji zajmującej się marketingiem i chcesz zobaczyć pełną listę? Napisz do mnie!
REKLAMA
Część ekspercka
Poniżej znajdziecie wypowiedzi ekspertów, które będą bezpośrednio lub pośrednio nawiązywać do rankingu. Zapraszam do lektury!
Damian Sałkowski – Senuto
Poprosiłem Damiana Sałkowskiego z Senuto o przeprowadzenie, w telegraficznym skrócie, audytu treści na blogu przy użyciu Senuto. Damian, w 10 krokach pokaże Wam jakie to proste, korzystajcie!
Krok 1. Pozyskanie adresów URL
Najpierw przygotuj listę wszystkich adresów URL, które zawierają treści (artykuły). Możesz zrobić to na dwa sposoby: uzyskać adresy z mapy strony XML albo skorzystać z zewnętrznego narzędzia – np. Screaming Frog lub Sitebulb. Mapę XML wygenerujesz m.in. za pomocą jednej z wielu wtyczek do WordPressa.Możesz również pobrać adresy URL witryny za pomocą Senuto. Wystarczy, że w raporcie Pozycje w module Analiza widoczności założysz filtr, który pokaże adresy URL zawierające blog.
Krok 2. Podstawowe informacje o adresach URL
W tym kroku musisz pozyskasz najważniejsze informacje o adresach URL, w tym m.in.:
- znaczniki title
- nagłówki
- daty publikacji
- linki kanoniczne
- znaczniki meta robots
- odległość od strony głównej
- długość treści
- liczby linków wewnętrznych
- liczby linków zewnętrznych
- inne elementy
Zrobisz to za pomocą crawlu witryny np. przy użyciu narzędzia Screaming Frog.
Aby ułatwić Ci audyt contentu, wdrażamy obecnie w Senuto narzędzie, które pozwoli Ci pobierać informacje z Twojej listy adresów URL.
Krok 3. Dane o widoczności adresów URL
Pozyskaj dane o widoczności adresów URL w dwóch wymiarach:
na ile fraz kluczowych w TOP 3/TOP 10 widoczne są Twoje adresy URL
na jakie frazy widoczne są poszczególne adresyWykorzystaj w tym celu narzędzie Analiza URL w Senuto.
REKLAMA
Krok 4. Dane o frazach, na które widoczne są adresy URL
Potrzebne Ci informacje nt. średniej miesięcznej liczby wyszukiwań danej frazy oraz pozycji, jaką serwis zajmuje na dane słowo kluczowe. W tym kroku również możesz posłużyć się modułem Analiza URL w Senuto.Krok 5. Dane o linkach z Ahrefs
Pobierz informacje o liczbie linków i domen prowadzących do każdego adresu URL. Zrobisz to dzięki wykorzystaniu modułu Batch Analysis narzędzia Ahrefs.Krok 6. Keyword Gap
Wykonaj analizę Keyword Gap, której celem jest określenie, na jakie frazy kluczowe artykuł powinien być widoczny, a jeszcze nie jest. W tym celu należy określić główną frazę artykułu – to słowo kluczowe, pod które optymalizujesz treść.W tym celu pobierz TOP 20 wyników z Google dla głównego słowa kluczowego każdego z artykułów.
Pobierz wszystkie frazy, na które widoczne są adresy URL znajdujące się w TOP 20
Sprawdź pozycję domeny na te frazyAnalizę Keyword Gap dla dowolnego adresu URL niedługo wykonasz bezpośrednio przy użyciu narzędzia Senuto. Obecnie TOP 20 wyznaczysz za pomocą narzędzia Historia SERP.
Krok 7. Analiza konkurentów
Sprawdź, czy Twoje treści nie są zbyt krótkie względem treści opublikowanych przez konkurencję. Skorzystaj w tym celu z modułu Analiza SERP w Senuto, gdzie znajdziesz informację o długości treści u konkurencji.Krok 8. Zależności
Zbadaj zależności pomiędzy różnymi metrykami. Dzięki temu dowiesz się, które dane w audycie powinny mieć najwyższy priorytet.Krok 9. Dane o ruchu z Google Search Console
Sprawdź również liczbę kliknięć każdego z adresów URL w ostatnim czasie (np. w ostatnich 6 miesiącach). Wykorzystaj w tym celu narzędzie Google Search Console.Krok 10. Duplikaty
Ostatnim krokiem jest weryfikacja, czy adresy URL nie mają zduplikowanej głównej frazy kluczowej.Co dalej?
Dalej wystarczy odpowiednio zaprezentować wyniki audytu i wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski.REKLAMA
Jeżeli chcesz wykonać kompleksowy i dokładny audyt contentu, wykorzystaj w tym celu Senuto i zapewnij sobie intuicyjny i prosty audyt swojego bloga lub strony internetowej!
Wypróbuj Senuto 14 dni za darmo!
Potrzebujesz więcej wskazówek? Szczegółowy poradnik jak wykonać audyt treści oraz darmowy szablon do przeprowadzenia własnego audytu znajdziesz na blogu Senuto.
Marcin Nowak – GdzieWyjechac.pl
W tym roku nie zobaczymy Ani i Marcina Nowaków z bloga GdzieWyjechac.pl w TOP3 – co jest dla mnie największym zaskoczeniem tego rankingu. Marcin, prócz blogowania, jest też ekspertem w szeroko pojętej tematyce turystycznej. Zapytałem jak według niego będzie wyglądać ten rok w blogosferze podróżniczej oraz ogólnie – turystyka postpandemiczna. Zapraszam
Dla nas pandemia dokładnie otrzymuje TERAZ wymiar roczny. Rok temu w drugiej połowie lutego udaliśmy się na tzw. „awaryjną” podróż, wobec odwołanych i przełożonych dwóch wcześniejszych. W tym jednej do Azji. W tej rocznej perspektywy możemy podsumować rok 2020 jako bardzo nietypowy, pełen niewiadomych, obaw i gdybania. Jednak już wiosną przestawiliśmy swoją komunikację we wszystkich swoich mediach na Polskę, pobudzenie wrażliwości na lokalność, ewentualnie bliskie okolice Polski, co okazało się finalnie bardzo dobrym ruchem. Niekoniecznie dla bloga, bo tu trudno było utrzymać tak gigantyczne zasięgi w tak nie podróżniczym roku, ale za to jak najbardziej dla naszego kanału na Youtube, gdzie liczba widzów wzrosła o ponad 100%.
Rok pandemiczny okazał się rokiem nie tylko Polski ale też rokiem youtube – konsumpcja treści w zaciszu domowym ewidentnie skręciła w stronę ruchomych wizualiów. I oczywiście nie jest to odosobniona opinia a raczej obserwacja na podstawie konsultacji. Z tej perspektywy cudem okazało się wyprzedane praktycznie całego nakładu książki o samodzielnym podróżowaniu. Dosłownie 90% jej okna wydawniczego założyła się na pandemię. Miało być inaczej. Dodruk jesienią. To będzie ważna lekcja biznesowa. Jednak umówmy się – z uwagi na dużą dywersyfikację w działalności Twórców internetowych (szkolenia, doradztwo, produkty, wideo, copywriting etc), nie można mówić, że nasza branża się załamała. Czymże jesteśmy przy NAPRAWDĘ podstawowych filarach turystyki jak Organizatorzy Turystyki, przewoźnicy, przewodnicy itd itp. I tutaj tkwi pytanie o kondycje podróży w roku 2021.
Zgadzam się z Marcinem Wesołowskim, blogerem ale też czynnym uczestnikiem branży, że ten rok będzie dla podróży trudniejszy. Chaos szczepionkowy, duży przeciw społeczny z jednej i presja z drugiej, niepewność i znów zasada „gry w sapera” jeśli chodzi o kwarantanny, testy i otwarte granice, spowoduje, że jeszcze jeden rok turystyka krajowa może ratować choć częściowo branżę. Przynajmniej jej część. Drugim trendem (kontynuowanym) będzie vanlife i szeroko pojęta turystyka samochodowa – z uwagi na sporą niezależność od równie niepewnej branży noclegowej. Liczba lotów raczej nie zbliży się nawet do poziomu 50% sprzed pandemii. Nie łudźmy się.
Twórcy z pewnością nie są uprzywilejowaną grupą społeczną, więc trudno mi wyobrazić sobie tak dużą mobilność w naszym świecie, zleceniach, kontraktach, kampaniach itd. itp. jak w roku 2019. Nie wszyscy zdają sobie też sprawę z tego, że pewne kraje z okazji pandemii postanowiły w ogóle przemodelować swój system gałęzi gospodarki opartej na turystyce. Przykładowo z Tajlandii czy Malezji dochodzą hasła o skończeniu z promowaniem backpackingu na rzecz bogatszego turysty, Hiszpania zamknie się na ruch turystyczny dopóki nie zaszczepi odpowiedniego procenta społeczeństwa.
Oczywiście część krajów trochę na przekór wyczuje koniunkturę na rozluźnienie zasada i skieruje dużą część spragnionych do siebie. Będzie to zapewne Turcja czy Grecja, które dołączą do Tanzanii, Dominikany i Meksyku. Tylko czy dla Twórców internetowych, działających w podróżach atrakcyjne będzie tworzenie treści z miejsc, gdzie już jest „połowa Polski”? Zapewne dużo ruchu ugrają Ci, którzy z tych krajów mają już dobrej jakości treści wypozycjonowane w wyszukiwarkach i na youtube. Z drugiej strony… ten rok tak nas wszystkich doświadczył, że tak po ludzku… wielu chciałoby złapać trochę słońca – gdziekolwiek. Dla siebie.
REKLAMA
Jakub Sawa – JakubSawa.pl
Jakub Sawa z JakubSawa.pl podsumował największe zmiany w Google w 2020 w telegraficznym skrócie.
Ubiegły rok był dla nas wszystkich rokiem ogromnych zmian. Wybuch pandemii o zasięgu globalnym sparaliżował wiele krajów, branż i działalności. Jedną z najbardziej poszkodowanych gałęzi gospodarki to branża turystyczna. Zarówno duże firmy z ofertą dla Kowalskiego i full-exclusive, jak i ekstremalne podróże w pojedynkę przez Saharę. Wszystkie aspekty branży turystycznej zostały doświadczone, w tym również zmiany boleśnie odczuli blogerzy turystyczni. Nawet jeżeli Twój blog nie został dotknięty jednym z kilku update Google, to wpływ na wyniki na pewno miało mniejsze zainteresowanie użytkowników podróżami.
W 2020 roku miały miejsce 3 duże update’y głównego algorytmu wyszukiwarki Google. Pierwszy, którego wdrożenie rozpoczęło się 13 stycznia, a już 16 stycznia Google ogłosił zakończenie wdrożenia. Zazwyczaj duże zmiany trwały 2 tygodnie, tym razem Google uwinął się już w 3 dni. Ten update był szeroki, co oznacza, że dotknął wielu obszarów, nie był skierowany w konkretną tematykę jak np. “medic update”.
W międzyczasie, w marcu 2020 świat zamarł i zamknął się w domu. Google jednak nie spoczęło na laurach i na następny nie musieliśmy długo czekać. Kolejna fala zmian rozpoczęła się 4 maja 2020 i zakończyła 18 maja 2020. Według specjalistów monitorujących miliony domen ten update był znacznie silniejszy niż styczniowy. W jego wyniku ucierpiała m.in. branża turystyczna, już i tak doświadczona przez Covid-19. Niektóre serwisy utraciły sporo ruchu organicznego. Jednym z przykładowych blogów, który najpierw stracił, a podczas kolejnych zmian zyskał, jest blog CroLove.pl.
Na kolejne kilka miesięcy SERPy uspokoiły się i gdy już myśleliśmy, że nic więcej się nie wydarzy w pechowym 2020 roku, nadeszła kolejna fala. Od 3 do 19 grudnia zatrzęsła się ziemia. W samym szczycie sezonu zakupowego – tuż po “black friday” i “cyber monday” a przed świętami. Dokładnie wtedy, gdy sektor e-commerce przeżywał prawdziwe oblężenie – ludzie zamknięci w domach, masowo kupowali w sklepach online. Jeżeli myślisz, że po majowym trzęsieniu ziemi, będzie spokojniej – grudniowy był niczym tworzeniem się nowych kontynentów. Ponownie jedną z bardziej dotkniętych dziedzin była turystyka.
Jeżeli Twój blog gwałtownie utracił ruch w którymś z wyżej podanych okresów, sprawdź, czy przypadkiem nie dotknął Cię jeden z wyżej wymienionych update’ów Google.
Transformacje w SERPach wynikają ze zmian w mechanizmach Google, które próbują jak najlepiej dopasować wyniki w wyszukiwarce do oczekiwań użytkowników. Z powodu ogromnej skali – miliardy zapytań i jeszcze więcej wyników wyszukiwania, Google stara się opracowywać nowe zautomatyzowane mechanizmy rozpoznające intencje i oceniające zaindeksowane materiały.Jeżeli Twój blog odczuł boleśnie te zmiany – proponuję wykonać poniższe ćwiczenia. Po pierwsze sprawdź w swoim Google Search Console ostatnie 12 miesięcy (oczywiście masz założone GSC? ;) ). Następnie sprawdź w jednym z narzędzi np. Senuto czy w styczniu, maju lub grudniu wykres top10 nie notuje jakiś gwałtownych zmian. W następnym kroku zastanów się, o czym piszesz, jakiś konkretny temat np. “Co warto zobaczyć w Zagrzebiu”, wyszukaj go w Google i w pierwszej kolejności zobacz co pokazują SERPy. Czy jest tam mapka, a może featured snippet (czyli tzw. wynik ZERO tj. fragment treści pokazywany nad wszystkimi wynikami), a może “knowledge graph”? Jakie materiały znajdują się w top10? Jakie informacje zawierają? Zrób notatki z każdego materiału w top10. Porównaj to z tym, co jest w Twoim materiale i wyciągnij wnioski. Może warto go przerobić? A może po prostu się zdezaktualizował? Popatrz na wyniki oczami użytkownika, a nie wyszukiwarki. Często zmiana perspektywy pomaga dostrzec problemy z serwisem. Wykonaj takie ćwiczenie dla kilkunastu dobrze rankujących materiałów, które spadły w Google w wyniku update. To ćwiczenie również dobrze się sprawdza przed napisaniem nowego artykułu na blogu.
W 2021 roku na pewno czekają nas kolejne update’y w tym od dawna zapowiadany Mobile-First Index (marzec 2021), czyli jeden indeks stron, ustawiany na podstawie treści mobilnych w serwisie. Sprawdź, czy wszystkie materiały z Twojego bloga, które czytasz na komputerze bądź laptopie, są obecne na wersji mobilnej (przeglądnij bloga na smartfonie). Kolejny od dawna zapowiadany to “Page Experience Update”, czyli mocno techniczny aspekt wyglądu Twojego bloga na urządzeniach mobilnych. Myślę, że spotkałeś się z efektem tzw. ”skakania” strony w trakcie jej wczytywania. Efekt doczytywania reklam, grafik i innych elementów strony, który jest bardzo denerwujący i często powoduje “missed clicks”, czyli przypadkowe kliknięcia elementu doczytującej się strony. W tym zakresie masz 2 wyjścia – sprawdzisz i przebudujesz templatkę Twojego bloga w odpowiedni sposób lub użyjesz systemów automatycznie optymalizujących np. Nitro Pack. Pierwsza opcja, mimo że wydaje się pozornie droższa (zlecenie freelancerowi lub agencji) w dłuższym terminie bardziej się opłaca niż druga, która jest praktycznie natychmiastowa, jednak przy większym ruchu jest dość droga.
Sumując, warto monitorować informacje o zmianach w branży SEO, aby na bieżąco reagować na zmiany. Jeżeli nie masz czasu na czytanie dziesiątek specjalistycznych serwisów, możesz zapisać się na mój newsletter o newsach SEO pod adresem https://www.jakubsawa.pl/newsletter/ i otrzymywać najważniejsze informacje na swoją skrzynkę mailową.
REKLAMA
Sławomir Borowy – Asante
Na jednej z grup SEO/SEM, Sławek Borowy z Asante przytoczył bardzo interesujący wywiad, w którym była mowa m.in. o rosnącej sile marki osobistej przy tworzeniu rankingu wyników wyszukiwania Google. Personal branding lub rozpoznawalność nazwy naszego bloga, faktycznie, nabiera większej mocy. Pamiętajcie o tym podczas wymyślania nazwy bloga. Niech będzie nieskomplikowana i prosta do zapamiętania przez Waszych czytelników! Poniżej znajdziecie wypowiedź Sławka, zatytułowana „Ufam tym, których znam”. O budowaniu marki osobistej”.
Na pewno znasz kogoś z niesamowitą wiedzą, czy umiejętnościami w jakimś obszarze, ale mało kto o tym wie. Łatwo też jest wskazać marki i osoby powszechnie znane w branży, które niekoniecznie dają dużą wartość, za to wszędzie ich pełno.
Na kogo łatwiej trafisz szukając wiedzy w dziedzinie, gdzie nie masz dużego pojęcia?
Dla twórców to często frustrujące, ale w zalewie treści i samozwańczych specjalistów od wszystkiego, aktywna promocja swojego projektu jest koniecznością. Pokazuj się, buduj kontakty, świadomie, aż Twój blog stanie się pierwszym, co przychodzi ludziom i robotom do głowy w odpowiedzi na nurtujące pytania.Włącz się w społeczności
Poznawaj ludzi z Twojej, ale też pokrewnych branż. Jeśli to możliwe – osobiście!
Stwórz bazę miejsc – wirtualnych oraz rzeczywistych – gdzie dyskutuje się na tematy związane z Twoim i pokrewnymi obszarami działalności. Jesteś podróżnikiem – spróbuj na grupach związanych z fotografią, czy gotowaniem. Jesteś krytykiem filmowym – to mogą być fora o muzyce, teatrze, albo montażu video. Tytułujesz się blogerem lifestylowym? to może być chyba wszystko ;)Bardzo trudno jest stać się uznanym ekspertem wśród pasjonatów. Dużo łatwiej zostać nim w otoczeniu, które nie zajmuje się naszą tematyką, ale dzięki naszej wiedzy może coś zyskać.
Nie będąc konkurentem, nie tracisz czasu na wyjaśnianie swoich racji, łatwiej też przemycić szczyptę autopromocji. Pomagaj, dyskutuj, dopytuj, nie spamuj linkami – albo chociaż zachowaj umiar obserwując innych w tej aktywności. Testuj i bez żalu porzucaj społeczności, gdzie się nie odnajdujesz – szkoda Twojego czasu!
Z on- do off-line
Spróbuj czasem zamienić awatary na kontakty z rzeczywistymi ludźmi – to zupełnie inna jakość komunikacji, która bardzo przyspiesza budowanie zaufania.
Ważna, a niedoceniana grupa, to skupione wokół branży społeczności lokalne, gdzie łatwo spotkać się w małym gronie na żywo, nawiązać bliskie kontakty, czy wręcz zawodowe przyjaźnie.
Zdobyte zaufanie, to waluta którą wykorzystasz w bezpośredniej prośbie o pomoc – promocję, oficjalny wywiad, czy współpracę blogerską.
Z nieformalnych spotkań wyrosła niejedna znana konferencja branżowa, a pandemia w końcu się skończy i głód osobistych kontaktów będzie okazją do nowych aktywności.Marka w Google
Google jest niemal równie „technologicznie leniwe” jak nasze umysły i dla ułatwienia sobie pracy wyszukiwarka promuje raczej domeny które mają dużo linków, albo są często wspominane w sieci.
Tzw. „outreach”, czyli – mówiąc wprost – żebranie o linka, będzie daleko łatwiejszy, jeśli znasz autora serwisu, gdzie chcesz zdobyć link. Nie nadużywaj tych znajomości, ale też nie popadaj w niepotrzebną skromność – masz świetny materiał i potrzebujesz promocji? Po to budujesz sieć kontaktów!
Jeśli właśnie startujesz, zadbaj żeby Twoja blogowa marka – jeśli nie będzie nazwiskiem – była unikalna. Google „obserwuje” nie tylko aktywne odnośniki do naszej domeny, ale też i same wspomnienie o marce – o ile tylko nie będzie ona kopią innego brandu, lub generycznym zwrotem.
Unikaj pułapki skupiania się na wciąż tych samych źródłach –różnicowanie miejsc, gdzie zdobywasz linki lub wzmianki jest wyczerpujące, ale efektywniejsze niż angażowanie wciąż tych samych zaprzyjaźnionych serwisów.Społeczności są kruche!
Taktyka „wsadzania kija w mrowisko” jest doskonała, jeśli doskonale wiesz, co robisz. Narobienie szumu wpisem, który stoi przeciw wszystkim w branży, zwykle narazi Cię na śmieszność lub ostracyzm. W branży SEO, gdzie nie ma miękkiej gry, a kwestionowanie, ośmieszanie i werbalną agresję traktujemy jak pozdrowienia, finalnie dla postronnych czytelników niemal wszyscy komentujący wyglądają na umazanych błotem.
Uważam, że daleko bezpieczniej jest budować swój wizerunek na pozytywnym przekazie, ograniczając do niezbędnego minimum zaczepki i kontrowersje. Zyskując chwilowy poklask, można niezauważalnie stracić wielu sprzymierzeńców, którzy nigdy o nas nie wspomną, nie podlinkują, nie zaproszą do komentarza eksperckiego.REKLAMA
Marka osobista w trzech krokach
- Poświęć choć 20% swojej blogowej aktywności na obecność w społecznościach, gdzie dyskutują potencjalni odbiorcy Twoich treści.
Okaż cierpliwość, a przy okazji znajdziesz kopalnię tematów do nowych wpisów (które pokażesz im potem z niewinnym pytaniem: „czy o czymś tu zapomniałem?”).- Buduj kontakty w świecie rzeczywistym. Nie musisz być na każdym spotkaniu i każdej konferencji – ale wybieraj raczej te mniejsze, gdzie łatwiej nawiązać kontakt.
Na dużych nie chcesz być uczestnikiem, tylko prelegentem.- Skoro potrzebujesz linków i wzmianek, podaruj je innym, jeśli nie bezpośrednim konkurentom, to interesującym blogerom z pokrewnych dziedzin. Zapytanie o komentarz, ranking osobistości, nawiązanie do czyjegoś dobrego wpisu. Niewiele rzeczy podczas czytania elektryzuje bardziej, niż trafić na własne nazwisko. Jeśli podarujesz komuś ten dreszczyk emocji na swoim blogu, możesz liczyć na zainteresowanie, a czasem i rewanż. Przy braku reakcji, możesz też aktywnie zagaić e-mailem ;)
Szymon Słowik – SzymonSlowik.pl
Poprosiłem Szymona Słowika z SzymonSlowik.pl czy może powiedzieć nam coś więcej na temat dopasowania treści do intencji użytkownika. Oczywiście Szymon zgodził się, on nigdy nie odmawia! I tak powstał bardzo obszerny artykuł „Dopasowanie treści do frazy nie wystarczy. Dopasuj się do intencji użytkownika.” Zapraszam!
Mówiąc o tzw. dopasowaniu do intencji należy zacząć od tego, jaka jest istota SEO. To kwintesencja inbound marketingu, w ramach którego zamiast zaczepiać odbiorcę, wychodzić do niego z komunikacją, czekamy aż sam zgłosi zainteresowanie danym tematem i staramy się na to zainteresowanie odpowiedzieć. Przekładając to na blogowanie – zawsze powinno nam zależeć (piszę w liczbie mnogiej, ponieważ też prowadzę blog), aby nasze treści odpowiadały potrzebom użytkowników.
Ściągnięcie czytelnika na stronę nigdy nie powinno być celem samym w sobie. Wiadomo, że w dobie nabijania liczby wyświetleń, klików w reklamy, przerzucania się statystykami popularności, każda odsłona przynosi pewną korzyść, ale finalnie powinno nam zależeć głównie na budowaniu relacji z odbiorcą i kreowaniu swojego wizerunku, jako autorytetu w jakiejś dziedzinie.
Dlatego pisząc posty warto skupić się nie tylko na optymalizacji i formatowaniu tekstu pod jakieś popularne słowo kluczowe, ale przede wszystkim na rozwiązaniu problemu czytelnika, zaspokojeniu jego potrzeby. Tak uważam. Wiesz kto jeszcze tak uważa? Google.
Celem Google jest być ulubioną (czyt. jedyną) wyszukiwarką internautów (to fundament ich rozbudowanego biznesu reklamowego). Aby to było możliwe, musi dążyć do minimalizowania ryzyka, że wyniki wyszukiwania będą dla odbiorców mało użyteczne, niesatysfakcjonujące. Dlatego rozwijając swoje algorytmy dąży do identyfikacji realnych potrzeb użytkowników. Jeśli chcesz być wysoko w Google w dłuższej perspektywie czasu, to musisz za tym nadążyć. Zaraz Ci w tym pomogę.
Załóżmy, że bloguję o podróżach, a nie o SEO :) Byłem ostatnio we Francji przez jakiś czas i chcę to opisać w kilku artykułach. Chcę żeby były dopasowane do tego, czego szukają użytkownicy Google. Darmowy ruch zawsze mile widziany, prawda? Z analizy słów kluczowych (np. w Senuto) wyszło mi, że taką popularną frazą pasującą do mojego planu jest „wycieczka do Paryża”. Ma średnio około 3600 wyszukiwań miesięcznie. Do tego jest wyszukiwana w kilku bliskoznacznych odmianach (np. „wycieczki do paryża” – 1900 wyszukiwań; „weekend w paryżu” i „paryż wycieczka” – po ok. 1600 wyszukiwań).
Idealnie. Przecież byłem tydzień w Paryżu – opiszę to i będę miał wielu nowych gości na blogu. No i tu zaczynają się schody.
Targetowanie słów kluczowych to podstawa, jeśli chcesz pozyskiwać ruch organiczny z Google. Dotychczas żeby wyświetlać się na dane popularne słowo kluczowe, wystarczyło użyć go w tytule artykułu (a co za tym idzie zwykle w tagu title strony oraz nagłówku H1), a także parę razy w treści. Wraz z rozwojem algorytmów analizujących content doszły wymogi, aby strona pokrywała temat w możliwie wyczerpujący sposób. Zatem, aby rankować na hasło „wycieczka do Paryża” trzeba było użyć w treści artykułu fraz, które często współwystępują z tym określeniem w sieci. Do dzisiaj w wielu miejscach to tak działa i jeśli masz odpowiedni autorytet domeny (inne strony ją polecają linkując do niej), to wystarczy, aby zdobywać wysokie pozycje i pozyskiwać ruch.
REKLAMA
Tylko, co jeśli okaże się, że użytkowników wpisujących „wycieczka do Paryża” w Google wcale nie interesują Twoje doświadczenia? Co jeśli intencją przeważającej większości z nich jest dotarcie do ofert biur podróży?
Google może mierzyć, które wyniki wyszukiwania są satysfakcjonujące dla użytkowników. Jeśli wyszukiwarka zaprezentuje same strony z artykułami, a użytkownicy nie będą w nie klikać (lub będą wchodzić tylko na chwilę i zaraz je opuszczać, gdy zorientują się, że to nie to, czego szukają), będą przechodzić do drugiej, trzeciej strony wyników lub powtarzać wyszukiwanie z użyciem trochę innej frazy, to wniosek jest jeden: wyniki wyszukiwania muszą być przebudowane, aby lepiej pasowały do intencji odbiorcy. I wyobraź sobie, że Google z powodzeniem to robi. Wielokrotnie, zwłaszcza przy ostatnich większych aktualizacjach algorytmu, Google fundamentalnie zmieniało zawartość pierwszej strony wyników, aby prezentowane strony lepiej pasowały do intencji (aby lepiej realizowały zasadę inbound marketingu, od której wyszliśmy). W wynikach anglojęzycznych widać to już od dawna i na dużo większą skalę. Pora zmienić podejście i w Polsce – niezależnie od tego, czy mówimy o pozycjonowaniu stricte komercyjnym, czy o pisaniu blogów.
Pozostaje jedno pytanie. Skąd mamy wiedzieć, jaka intencja stoi za danym słowem kluczowym? Nie jest to takie proste, ale da się z tego wybrnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest regularnie sprawdzać, co Google wyświetla obecnie w wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych. Analizując rezultaty dla słów kluczowych związanych z podróżowaniem na pewno zauważysz z czasem pewne prawidłowości. Na przykład dla zapytania „wycieczka do Paryża” w wynikach dominują strony z różnego rodzaju ofertami wycieczek.
Możesz też spojrzeć na to, jakie zapytania doprecyzowujące wpisują użytkownicy dla danego hasła. Innymi słowy, w jaki sposób zawężają swoje wyszukiwania. Czy te wyniki ich satysfakcjonują, czy szukają czegoś całkiem innego. Podpowiedzią niech będzie sekcja „Wyszukiwania podobne do” na samym dole strony w Google. Dla hasła „wycieczka do Paryża” pojawią nam się zapytania „Wycieczka do Paryża autokarem”, „Wycieczka do Paryża weekend” czy „Wycieczka do Paryża 2021” czy „Wycieczka do Paryża ITAKA”.Widać czarno na białym, że ludzie szukają ofert (ich celem jest zakup wycieczki) i wpychanie się tu z naszą historią nie ma sensu. Za tymi wyszukiwania stoi intencja zakupowa.
Powinniśmy (przynajmniej pisząc blog podróżniczy) szukać takich fraz, za którymi stoi intencja informacyjna. W końcu chcemy dotrzeć do użytkowników, którzy szukają porad, inspiracji.
Jednym z elementów, które mogą stanowić wskazówkę, że kombinujemy w dobrym kierunku będzie budowa wyników wyszukiwania z mniejszą liczbą reklam (firmy w mniejszym stopniu targetują frazy, które nie przekładają się na sprzedaż), z widgetem Knowledge Graph (bloczek informacyjny o danym miejscu w prawej kolumnie), a także np. obecność wyników z Google Images lub w formie wideo. Od jakiegoś czasu w branży turystycznej można też znaleźć wyniki z zasobów google.com/travel/.
Jak przyjrzysz się samym wynikom w postaci stron www, do których kieruje Google, to również zauważysz, że preferowane są wyniki w postaci artykułów. Tytuły, które zastaniemy w Google po wpisaniu hasła „Co zobaczyć w Paryżu” to np. „Paryż – zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne”, „”Zwiedzanie Paryża w 2 dni lub na weekend. Co warto …”, „Co warto zobaczyć w Paryżu? – (Zabytki i atrakcje Paryża …”, „Weekend w Paryżu – plan zwiedzania z mapą za darmo!” itp.
Szukaj słów kluczowe, które są popularne, ale pamiętaj, że za liczbami kryją się ludzie – użytkownicy szukający informacji, ofert, porad lub produktów. Dopasuj się do ich potrzeb, a wyższe pozycje Twojego bloga będą miały uzasadnienie – w oczach Google, jak i odbiorców, do których chcesz dotrzeć.
Tomek Stopka – Semurai
Tomka Stopkę z SEMURAI zapytałem o to na jakim elemencie SEO powinni skupić się właściciele blogów 2021 roku? Poniżej odpowiedź Tomka.
Jeżeli w 2021 wciąż twierdzisz, że SEO nie jest dla Ciebie istotne, to oczywiście masz prawo tak twierdzić. Być może faktycznie ruch z social mediów lub bezpośredni ruch od powracających użytkowników jest dla Ciebie na tyle duży, że czujesz z tego powodu satysfakcję i jest to dla Ciebie po prostu opłacalne. Możesz także twierdzić, że skupienie się na SEO powoduje, że Twój blog może stracić swoją duszę i zacznie przypominać zaplecza SEO. Niezależnie jaki powód podasz aby nie zajmować się SEO na swoim blogu – masz do niego prawo. Ja jednak pozwolę sobie z tym zdaniem po prostu nie zgodzić.
Patrząc na rozwój blogsfery i tego jak nawiązywane są różnego rodzaju współpracę lub po prostu – jak użytkownicy trafiają na nowe blogi – skupienie się na budowaniu widoczności w Google jest po prostu kluczowe. Co więcej – wcale nie wymaga to zatracania DNA bloga i niwelowania swojego stylu pisania!
O czym trzeba pamiętać w SEO w 2021?
Pracownicy Google w różnych materiałach wideo i publikacjach tekstowych wspominają, że budowanie widoczności w wyszukiwarce powiązane jest z ponad 200 (a czasem wspominają nawet o 400) czynnikach rankingowych. Znaczy to tyle, że budując swój blog i wpisy na nim, musimy zwracać uwagę na wiele różnych elementów.Na szczęście, wiele z nich załatwia nam platforma z której korzystamy (WordPress, Blogspot) a my jako twórcy musimy skupić się tylko na tym o czym będzie wpis i jak będzie on zbudowany.
Od lat pracownicy Google mówią aby skupić się na jakości strony i treści i maksymalnej przydatności tychże treści dla użytkowników. Rok 2020 pomimo całej swojej aury, stał się czasem gdzie faktycznie tak jakość i przydatność stanęły na pierwszy miejscu.
Można łatwo zauważyć, że ostatnie większe aktualizacje w Google sprawiały, że strony z dobrze wykonanym SEO oraz przydatnymi treściami otrzymywały spory wzrost widoczności – nieraz nawet dwu- lub blisko trzykrotny.
O czym zatem pamiętać dbając o SEO naszego bloga?
O każdym z elementów na który należy zwrócić uwagę można stworzyć osobne, długie poradniki które pokazywać będą co i jak skonfigurować. Pozwolę zatem wylistować te według mnie kluczowe elementy:
- Słowa kluczowe – zadbaj aby Twój wpis posiadał wystąpienia wyszukiwanych przez użytkowników słów oraz zwrotów. Zwróć uwagę, że stosowanie odmian i synonimów może być korzystne!
- Trendy/tematy – poruszaj na swoim blogu naprzemiennie tematy dla Ciebie ważne oraz takie które są dopasowane do tego co szuka użytkownik. Piszesz bloga prezentując swoje życie? Pomyśl czasem o tym, że Twoi użytkownicy chcieliby przeczytać jak zrobić te pyszne babeczki o których tyle razy wspominałaś! Albo jak wymienić uszczelkę pod głowicą w Passacie. Dobrze przygotowane poradniki świetnie się pozycjonują i zbierają ruch przez cały rok. Chyba, że wolisz ruch sezonowy – wtedy zadbaj o przepisy na wielkanoc lub o sposoby na ochłodzenie psa w upalny, lipcowy dzień.
- Linkowanie wewnętrzne – łączenie wpisów w węzły i powiązane tematycznie grupy może być bardzo pomocne. Linkuj z treści konkretnymi słowami kluczowymi (nie “kliknij tutaj” tylko bardziej “wycieczka do Wenecji”). Pamiętaj, że zawsze możesz linkować wpisy nie powiązane tematycznie pomiędzy akapitami (“Zobacz także: Wybieramy kwiaty do salonu”)
- Prędkość ładowania strony – super ważna rzecz. O ile na blogspocie sprawa jest raczej nie do poprawy, tak w przypadku WordPressa i innych rozwiązań gdzie masz dostęp do wtyczek/kodu strony poprawa działania strony jest kluczowa dla lepszej poprawy widoczności. Szczególnie zwróć uwagę na wskaźniki Web Core Vitals oraz narzędzie Google PageSpeed Insights. To będzie kluczowy temat na 2021 rok. Jeżeli szukasz szybkich wyników, sprawdź wtyczkę do WordPressa Nitro Pack!
Czy to wszystko?
Absolutnie nie! Na szczęście, z powodu pandemii w 2020 roku, pojawiło się wiele nagrań oraz wpisów które w bardzo dobry sposób tłumaczą aktualne trendy w SEO i to jak je realizować. W mojej opinii, to co wylistowałem powyżej jest – przy dobrze zarządzanej stronie – kluczowe dla poprawy SEO w roku 2021 i piszę to z pełną świadomością!
Maciej Cherubin – Octamedia
Zapytałem Maćka Cherubina z Octamedia, Czy szybkość działania bloga ma znaczenie w kontekście obecności w Google?
Moim zdaniem szybkość działania strony, czy też bloga ma naprawdę duże znaczenie jeśli chodzi doświadczenie czytelnika. W sieci mamy ogromny przesyt treści, a czytelnicy w większości konsumują je na urządzeniach mobilnych o różnej wydajności.
Na pierwszej stronie w Google znajduje się 10 wyników wyszukiwania, a to oznacza 10 artykułów na ten sam temat. Nawet jeśli Twój wpis jest pierwszy, to nie oznacza, że będzie chętnie czytany – wystarczy dłuższe ładowanie strony, by czytelnik zwiał i szukał informacji w innym miejscu.
Do niedawna ocena szybkości strony przez Google była dość prosta, i skupiała się na technicznych kwestiach. Zaczyna się to powoli zmieniać, a pierwszym krokiem jest wprowadzenie Web Core Vitals, które od maja staną się oficjalnym czynnikiem rankingowym.
To spora zmiana, bo teraz będą badane takie elementy jak szybkość ładowania pierwszego ekranu (a nie całości wpisu!), zmiany w wyglądzie spowodowane np. doładowaniem innych elementów czas, po jakim strona staje się interaktywna
Google chce w ten sposób skupić się na użytkowniku, i Ty jako właściciel bloga też powinien pójść tym torem. Twój blog powinien ładować się szybko, być stabilny i możliwie szybko interaktywny. To już nawet nie chodzi o to, co Google z tym zrobi, bo to nie jest do końca wiadome. Dzięki poprawieniu bloga pod kątem Web Core Vitals zwiększysz komfort swoich czytelników, a Ci zostaną z Tobą na dłużej.
Czy to wpłynie na Twój ruch? Niestety ciężko jest to ocenić przed wprowadzeniem zmian. Należy pamiętać, że to będzie jeden z setek czynników wpływających na pozycje. Jeśli Twój blog w miarę dobrze radzi sobie pod kątem szybkości, to raczej nie stanie się nic strasznego. Mimo wszystko uważam, że zawsze warto poprawiać szybkość działania bloga. Szybsza strona to więcej ruchu i mniejszy współczynnik odrzuceń.
Oczywiście możesz wyprzedzić zmiany w Google i wykonać niezbędne optymalizacje. Postawiłbym tutaj na dobry i szybki hosting, a także jeśli używasz np. WordPress’a – wtyczkę do cache, optymalizacji oraz minifikacji CSS oraz JS.
Co jeśli ruch w maju spadnie? Na pewno będziesz wtedy potrzebował pomocy przy przeanalizowaniu bloga pod kątem szybkości. Odezwij się do Wojtka, widziałem ile czasu poświęcił na zgłębienie tego tematu więc na pewno Ci pomoże :)
Od siebie dodam, że Smarthost, który jest partnerem tegorocznego rankingu zapewnia świetne parametry swoich serwerów, a także – co jest bardzo istotne i wcale nie tak oczywiste w przypadku innych hostingodawców – posiada bardzo sprawnie działający support, który rozwiąże największe problemy w bardzo krótkim czasie. Sami sprawdźcie opinie na temat supportu Smarthost. Polecam i podrzucam link do 20% rabatu na zakup planu hostingowego Smarthost: Rabat 20% na Smarthost od CroLove
Kilka słów od zwycięskiej trójki
Na tydzień przed publikacją, mając już przed sobą gotowy ranking postanowiłem zapytać zwycięskiej trójki czy nie zechcieliby udzielić mi odpowiedzi na pytanie „Czy publikując treści na blogu przykładasz uwagę do tego, aby były one odpowiednio zoptymalizowane pod wyszukiwarkę Google? Jak wygląda proces tworzenia nowych wpisów na Waszym blogu?”. Oczywiście nie poinformowałem ich o ostatecznych wynikach. Poniżej znajdują się ich odpowiedzi.
Justi i Krystek – hasajacezajace.com
Nasza przygoda z blogowaniem trwa już nieco ponad pięć lat i oczywiście zgrzeszylibyśmy pisząc, że właśnie dowidzieliśmy się o tajemnym SEO. Przez ten czas istotnym zmianom uległo zarówno nasze podejście do zagadnień optymalizacji, jak również do samego pisania. Powiedzmy, że obecnie jesteśmy nieco bardziej świadomymi użytkownikami Internetu. Do tego stopnia, że jest nam nieco wstyd, gdy wracamy do naszych pierwszych, szalenie chaotycznych artykułów, obiecując sobie, że kiedyś je poprawimy. Dziś staramy się tworzyć teksty zdecydowanie bardziej z myślą o Czytelnikach, tak, by z łatwością mogli odnaleźć informacje na nurtujące pytania.
Skupiamy się głównie na tematyce górskiej, czasami dorzucając jakiś wątek z dalszych zakątków świata. Po górach tułamy się już dobry czas, dlatego teoretycznie wiemy, co może być przydatne dla osób wybierających się na szlak i z tym przychodzimy. Oczywiście, że tworząc nowe teksty mamy z tyłu głowy świadomość o aspektach SEO i staramy się wprowadzać je z wyczuciem. Czasami się to udaje, a czasami bardzo nie. Bo tak naprawdę nasza wiedza jest wciąż daleka od profesjonalnej i często eksperymentujemy szukając Świętego Graala. Jednak nie zmieniło się jedno – szalenie istotne jest dla nas to, aby przygotowywane artykuły były atrakcyjne, napisane poprawnie stylistycznie, żeby czytało się je płynnie i przyjemnie. Dorzucamy też zdjęcia i garść ciekawostek. Staramy się, aby wszystko obroniło się jakością. Dzięki temu wiele osób do nas wraca, nawet jeśli nie widzi nas w pierwszych wynikach Google. To szalenie cieszy i daje motywację do dalszej pracy.
Jednak pamiętajmy, że był to dziwny, pandemiczny rok, co z pewnością miało spory wpływ na to, że akurat nas tak mocno wyciągnęło za uszy do góry. A uszy, jak przystało na zające, mamy dłuuuugie.
Angelika i Mateusz – mynaszlaku.pl
Prowadzimy naszego bloga od 2012 roku. Na samym początku wędrowaliśmy głównie po polskich górach, opisywaliśmy szlaki, które przeszliśmy, robiliśmy tysiące zdjęć. Od kilku lat po narodzinach córeczki, rozpoczęliśmy także aktywne zwiedzanie naszego kraju. Odkrywaliśmy dla nas nowe miejsce – te najpopularniejsze i te mniej znane, o których czasem ciężko było znaleźć coś w wyszukiwarce.
W poprzedniej edycji rankingu zajęliśmy 49 miejsce, a teraz jesteśmy w pierwszej trójce. Ciężko mi w takiej sytuacji powiedzieć, czy optymalizujemy treści pod wyszukiwarkę, ponieważ przez ten rok tak wiele nie zmieniliśmy w naszym pisaniu, a przeskoczyliśmy o tyle miejsce. Chyba Google nas polubiło przez ten rok.
Staramy się pisać tak, żeby każdy początkujący turysta mógł się odnaleźć w opisywanym przez nas miejscu, już bez konieczności korzystania z innych źródeł. Podajemy mu najważniejsze informacje, które my potrzebowaliśmy i których on może potrzebować podczas zwiedzania. Nie podajemy całej historii danego miejsca, ponieważ to można znaleźć w Internecie. Wskazujemy tylko najważniejsze informacje. Stworzyliśmy na pewno więcej tekstów, bo 261, co kosztowało nas sporo pracy przy pisaniu, ale także przy obróbce zdjęć.
Jak tworzyliśmy opisy szlaków, to był to nasz pamiętnik, którym dzieliliśmy się z naszymi czytelnikami, a także przewodnik dla osób ruszających na szlak. Gdy rozpoczęliśmy zwiedzanie pozostałych miejsc na mapie Polski – miast, jezior, parków narodowych, to wtedy dodawaliśmy więcej informacji praktycznych.
Od jakiegoś czasu przed wyjazdami w podróże samochodowe po kraju, tworzymy najpierw mapę i zaznaczamy na niej wszystkie miejsca, które w tym czasie chcemy zobaczyć. Nie planujemy wcześniej tekstów, ponieważ nie chcemy, żeby nasz wyjazd był z góry określony pod dany wpis. Wolimy tekst z podróży, niż podróż pod tekst. Może się to nie udać w niektórych sytuacjach.
Dopiero podczas selekcji i obróbki zdjęć wychodzi plan wpisu. Wtedy wiemy, czy jakieś miejsce warto opisać oddzielnie i szczegółowo, czy zrobić dopiero większy tekst podsumowujący wyjazd. Często jest tak, że piszemy już tekst wieczorem po wycieczce, bo pamiętamy o takich szczegółach, które moglibyśmy później pominąć, a dla niektórych mogą być ważne. Na pewno pisząc tekst, zwracamy uwagę, żeby obszerną treść podzielić na kilka akapitów. Znacznie ułatwia to czytanie.
Przez te wszystkie lata napisaliśmy na bloga ponad 750 wpisów. Bardzo nas cieszy, że prawie wszystkie są o Polsce i może tylko 3 z nich odbiegają od tematyki związanej z podróżowaniem. W 2020 roku ludzie szukali ciekawych miejsc, a blogerzy zaczęli opisywać piękne zakątki naszej ojczyzny. Część z mieszkańców, dopiero w minionym roku zauważyła, że w Polsce jest tyle atrakcji. Bardzo nas cieszy, że pojawiła się moda na Polskę, a my mogliśmy pomóc wszystkim tym, którzy odwiedzili naszego bloga.
Kasia i Tomek – polskapogodzinach.pl
Na naszym blogu już od pięciu lat odkrywamy przed czytelnikami najciekawsze miejsca w Polsce, pokazując je poprzez propozycje aktywnych i kulturowych podróży. Przez te lata wypracowaliśmy styl, w którym łączymy naszą spontaniczną potrzebę dzielenia się przeżyciami, pomysłami i obserwacjami wraz z rzetelnością i merytoryką wpisów, zapewniającymi czytelnikowi konkretne informacje. Najbardziej cieszy nas, gdy dostajemy wiadomości, że nasze treści inspirują do nowych wycieczek szczególnie w te mniej znane zakątki kraju.
Żeby jednak tak się mogło stać, musimy się z czytelnikiem spotkać – jedną z takich możliwości dają internetowe wyszukiwarki. Staramy się, żeby nasze posty miały czytelną strukturę i wyczerpywały dany temat. Wychodząc z założenia, że różnica między blogiem podróżniczym a portalem informacyjnym to pierwiastek osobisty, w postach lubimy dzielić się własnymi przemyśleniami i obserwacjami. Dodatkowo w nasze relacje wplatamy wątki poznane w literaturze krajoznawczej i tak lubianych przez nas reportażach – cieszy nas więc, że wyszukiwarki premiują takie ,,porządne” treści. W dobie tekstów, które powielają ogólnodostępne informacje, nasz proces tworzenia wpisów – z przygotowaniem, książkami czy nawiązaniami do innych wypraw – może wydawać się trochę passé. Szczęśliwie społeczność zrzeszona wokół Polska Po Godzinach zdaje się tę pracę doceniać, co nam daje niesamowitą motywację do dalszego działania.
A utrzymanie motywacji to kluczowa sprawa- od początku istnienia naszego bloga, podróżujemy i zwiedzamy więcej niż jesteśmy w stanie opisać, pracując na etacie i realizując się zawodowo. Mamy notatniki i dyski pełne wspaniałych wspomnień i wiele niedokończonych relacji, które czekają na swoją kolej. Wierzymy, że i te teksty spotkają się z ciepłym odbiorem i zostaną docenione również w tak ważnych dla podróżniczej blogosfery zestawieniach, jak to przygotowane przez CroLove.
Kilka słów o autorze rankingu oraz skąd pomysł na taką formę?
Mam na imię Wojtek, wspólnie z żoną Agnieszką i córką Krysią prowadzimy Bloga CroLove.pl, bloga w pełni poświęconego podróżom po Chorwacji. Nasza przygoda z CroLove rozpoczęła się w sierpniu 2012 roku. Przez ten, ponad 9-letni okres, pokonaliśmy dziesiątki tysięcy kilometrów poznając większość chorwackich regionów oraz poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy utwierdzili nas w przekonaniu, że „emeryturę” spędzimy nad Adriatykiem.
Ukoronowaniem naszego blogowania było otrzymanie w 2016 roku, z rąk Ministra Turystyki Republiki Chorwacji, GRAND PRIX Golden Pen Award za promocję Chorwacji na świecie. W 2019 znaleźliśmy się wśród Finalistów konkursu Gala Twórców Twórca Roku 2019 w kategorii Podróże. W 2020, otrzymaliśmy z rąk Ambasadora Republiki Chorwacji w Polsce oraz Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce podziękowania za współpracę i wsparcie w promocji chorwackiej turystyki w Polsce w 2020 roku. Po więcej informacji o nas zapraszam tutaj.
Po ponad 8 latach pracy na stanowisku specjalisty SEO, w 2018 odszedłem z jednej z wiodących agencji marketingu internetowego w Polsce i rozpocząłem własną działalność – CROMEDIA, w której również zajmuję się marketingiem internetowym. Moją misją jest dostarczanie pomysłów i rozwiązań, które przynoszą wymierne korzyści. Chętnie wymieniam się poglądami i spostrzeżeniami, zarówno z innymi specjalistami z branży jak i Klientami. Pomogę także Tobie!
Najszybszą formą kontaktu ze mną jest kontakt mailowy: wojciech@cromedia.pl
Możesz też mnie złapać w tych miejscach:
- LinkedIn: linkedin.com/in/wojtek-tyluś
- Messenger: m.me/WojciechTylus
- Facebook: fb.me/CroMedia
Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2020
Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2020 jest piątą edycją rankingu CroLove.pl, który powstaje cyklicznie, jako podsumowanie mijającego roku w polskiej blogosferze podróżniczej.
Ranking jest zestawieniem widoczności 500* polskich blogów podróżniczych w wynikach organicznych w wyszukiwarce Google (* w tym roku, wyjątkowo, lista zawiera 597 blogów). Dane liczbowe, na podstawie których powstał poniższy ranking pochodzą z narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz SEMrush.
Celem Rankingu jest przedstawienie polskich blogów podróżniczych, które, dzięki pracy swoich autorów, są najbardziej widoczne w wynikach wyszukiwania Google, a co za tym idzie, docierają do najszerszego grona Internautów.
Poniższy ranking nie jest subiektywną oceną popularności blogerów i ich blogów! Zawiera wyłącznie dane liczbowe, dostarczone przez niezależne od siebie narzędzia analityczne. Z tego powodu, w rankingu ująłem również swojego bloga – CroLove.pl. W innym przypadku zostałby on, z oczywistych względów pominięty.
W Raporcie znajduje się pełne zestawienie danych (wszystkie dane dla TOP20 oraz dane konieczne do stworzenia rankingu dla wszystkich blogów) oraz metodologię jaką posłużyłem się tworząc Ranking.
Ranking dedykuję wszystkim polskim blogerom podróżniczym, którzy się w nim znaleźli. To Wy, często zarywając nocki opisujecie swoje podróże na blogach i w Social Media. Ranking ten, w jakiś sposób pokazuje, kto zarwał tych nocek najwięcej.
20 NAJLEPSZYCH POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH W GOOGLE
Poniżej znajduje się najlepsza dwudziestka rankingu oraz przypisana do nich część parametrów. Pełne dane znajdują się w raporcie.
1. HASAJACEZAJACE.COM (+12)
1999 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
225 383 | 380 185 | 235 238 | 338 814 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
3 015 | 7 574 | 11 326 | 21 001 | 34 649 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
29 | 28 | 8 | 18 | 978 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: PIENINY NAJPIĘKNIEJSZE SZLAKI
URL: https://hasajacezajace.com/pieniny-najpiekniejsze-szlaki/
FRAZY W TOP10: 57 / RUCH: 14 035
2. MYNASZLAKU.PL (+47)
1997 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
217 333 | 382 510 | 190 708 | 301 947 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
4 423 | 13 391 | 22 102 | 42 622 | 67 372 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
30 | 31 | 23 | 27 | 1 068 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Chatka pod Niemcową i Wielki Rogacz z dzieckiem
URL: https://mynaszlaku.pl/chatka-pod-niemcowa-i-wielki-rogacz/
FRAZY W TOP10: 7 / RUCH: 18 666
3. POLSKAPOGODZINACH.PL (+2)
1991 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
119 695 | 212 459 | 108 337 | 180 663 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
2 386 | 6 722 | 11 674 | 25 397 | 43 224 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
31 | 29 | 15 | 26 | 1 670 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Co zobaczyć w Karpaczu- 15 atrakcji w Karpaczu i okolicach
URL: http://polskapogodzinach.pl/atrakcje-karpacz-co-zobaczyc-w-karpaczu/
FRAZY W TOP10: 143 / RUCH: 8 478
4. ROADTRIPBUS.PL (-3)
1989 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
108 140 | 219 800 | 108 094 | 175 566 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
2 958 | 7 232 | 11 307 | 22 446 | 44 430 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
35 | 30 | 9 | 37 | 1 723 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Chaczapuri Adżarskie
URL: https://roadtripbus.pl/chaczapuri-adzarskie/
FRAZY W TOP10: 22 / RUCH: 5 469
5. PODROZEBEZOSCI.PL (+5)
1983 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
97 000 | 161 358 | 89 772 | 120 063 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
2 248 | 5 281 | 8 110 | 15 897 | 30 261 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
14 | 17 | 23 | 25 | 2 438 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: MALTA – 15 ATRAKCJI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ I ZWIEDZIĆ NA MALCIE. PRZEWODNIK. AKTUALIZACJA 2021
URL: https://podrozebezosci.pl/malta-15-atrakcji-ktore-warto-zwiedzic-i-zobaczyc-przewodnik/
FRAZY W TOP10: 34 / RUCH: 10 989
6. WIECZNATULACZKA.PL (0)
1979 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
78 050 | 153 812 | 73 544 | 118 793 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
1 783 | 5 858 | 10 502 | 23 958 | 40 347 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
28 | 27 | 11 | 29 | 2 456 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Skalne miasta w Czechach: Adršpach i Teplickie Skały
URL: http://www.wiecznatulaczka.pl/skalne-miasta-czechach-adrspach-teplickie-skaly/
FRAZY W TOP10: 267 / RUCH: 6 390
7. ZLOTAPROPORCJA.PL (+5)
1970 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
65 122 | 138 970 | 53 660 | 99 736 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
1 397 | 3 926 | 6 923 | 15 519 | 35 601 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
25 | 29 | 11 | 32 | 2 842 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Terme di Saturnia i Bagni San Filippo. Cudowne, gorące źródła południowej Toskanii.
URL: https://www.zlotaproporcja.pl/2019/09/29/terme-di-saturnia-bagni-san-filippo-toskania/
FRAZY W TOP10: 10 / RUCH: 11 139
8. GDZIEWYJECHAC.PL (-6)
1967 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
64 252 | 128 615 | 58 159 | 74 558 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
4 192 | 14 442 | 26 089 | 58 749 | 107 605 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
45 | 31 | 35 | 32 | 3 121 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Województwo Śląskie. 33 miejsca znane i mniej znane, które polecamy
URL: https://gdziewyjechac.pl/49512/33-ciekawe-miejsca-i-atrakcje-w-woj-slaskim-ktore-warto-zobaczyc.html
FRAZY W TOP10: 192 / RUCH: 4 845
9. CROLOVE.PL (-2)
1965 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
71 487 | 108 124 | 65 382 | 89 594 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
2 856 | 6 755 | 10 284 | 20 867 | 33 664 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
35 | 31 | 35 | 32 | 3 121 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Mamma Mia 2 w Chorwacji. Miejsca na wyspie Vis gdzie kręcono film
URL: https://crolove.pl/mamma-mia-2-w-chorwacji/
FRAZY W TOP10: 22 / RUCH: 3 814
10. TASTEAWAY.PL (-7)
1964 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
58 092 | 150 966 | 45 389 | 94 594 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
2 256 | 7 661 | 14 158 | 33 362 | 68 845 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
47 | 27 | 22 | 42 | 2 958 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Singapur – wszystko, co musisz wiedzieć – loty, hotele, atrakcje
URL: https://www.tasteaway.pl/singapur-wszystko-co-musisz-wiedziec/
FRAZY W TOP10: 4 / RUCH: 3 732
11. ZYCIEWPODROZY.PL (+16)
1959 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
63 827 | 122 498 | 45 852 | 62 070 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
970 | 2 764 | 5 503 | 14 091 | 23 993 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
31 | 27 | 23 | 31 | 4 278 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Białowieża
URL: https://zyciewpodrozy.pl/bialowieza/
FRAZY W TOP10: 40 / RUCH: 3 094
12. BARTEKWPODROZY.PL (+86)
1950 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
51 896 | 161 393 | 37 620 | 50 940 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
951 | 2 967 | 5 901 | 14 404 | 25 547 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
26 | 26 | 17 | 20 | 5 106 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Zwiedzanie Poznania. Co zobaczyć w mieście w jeden dzień?
URL: https://bartekwpodrozy.pl/co-robic-przez-jeden-dzien-w-poznaniu/
FRAZY W TOP10: 111 / RUCH: 4 419
13. BUSEMPRZEZSWIAT.PL (+1)
1948 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
56 242 | 111 185 | 56 635 | 44 646 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
1 129 | 3 393 | 6 279 | 16 712 | 39 736 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
47 | 35 | 23 | 46 | 5 727 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Kaszubi – tajemniczy lud z północy Polski
URL: https://www.busemprzezswiat.pl/2019/01/kaszubi-tajemniczy-lud-polnocy-polski/
FRAZY W TOP10: 8 / RUCH: 13 006
13. ZALEZNAWPODROZY.PL (+6)
1948 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
55 209 | 118 943 | 44 487 | 47 017 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
1 405 | 3 585 | 6 145 | 13 935 | 30 775 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
29 | 27 | 20 | 32 | 5 459 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Hajfa, Akka i bahaizm – najbardziej tajemnicza religia Izraela
URL: https://zaleznawpodrozy.pl/2015/06/01/haifa-akka-bahaizm-religia-izraela/
FRAZY W TOP10: 5 / RUCH: 5 098
15. READYFORBOARDING.PL (-4)
1946 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
52 233 | 114 096 | 40 143 | 53 574 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
1 741 | 7 799 | 8 675 | 20 676 | 41 340 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
41 | 33 | 24 | 37 | 4 859 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: 20 ciekawostek o Wyspach Owczych
URL: https://www.readyforboarding.pl/wyspy-owcze/20-ciekawostek-o-wyspach-owczych.html
FRAZY W TOP10: 13 / RUCH: 3 249
16. LKEDZIERSKI.COM (-7)
1944 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
51 105 | 112 947 | 34 111 | 68 419 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
1 436 | 4 033 | 7 094 | 15 389 | 30 315 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
37 | 33 | 14 | 31 | 3 933 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: SŁOWACKI RAJ – DOSKONAŁY POMYSŁ NA DŁUGI WEEKEND
URL: https://www.lkedzierski.com/slowacja/slowacki-raj-informacje-praktyczne/
FRAZY W TOP10: 67 / RUCH: 3 164
17. ITALIA-BY-NATALIA.PL (-2)
1932 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
45 166 | 97 263 | 26 281 | 62 548 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
1 431 | 3 741 | 6 438 | 14 206 | 24 945 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
29 | 24 | 10 | 26 | 4 243 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Gdzie spać w Katanii? Jaką część miasta wybrać? Mój sprawdzony nocleg
URL: https://italia-by-natalia.pl/gdzie-spac-w-katanii/
FRAZY W TOP10: 3 / RUCH: 1 593
18. RUSZAJWDROGE.PL (+3)
1929 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
34 362 | 70 681 | 40 828 | 60 925 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
1 533 | 5 701 | 10 122 | 20 818 | 42 139 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
40 | 32 | 12 | 37 | 4 349 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: 2 tygodnie we Wschodniej Polsce. Co warto zobaczyć i zwiedzić w woj. podlaskim?
URL: https://www.ruszajwdroge.pl/2016/11/co-zwiedzic-we-Wschodniej-Polsce-cz1.html#.YCO7T2hKiUk
FRAZY W TOP10: 43 / RUCH: 1 293
19. WSZEDOBYLSCY.COM (-3)
1927 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
43 903 | 78 315 | 39 588 | 46 940 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
1 690 | 4 815 | 8 333 | 17 843 | 33 598 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
29 | 24 | 18 | 30 | 5 474 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Metro w Neapolu. Podziemna galeria sztuki
URL: https://wszedobylscy.com/metro-w-neapolu-galeria-sztuki/
FRAZY W TOP10: 2 / RUCH: 2 467
20. WESOLOWSKI.CO (+9)
1926 pkt*
*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000
WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE
SENUTO | SEMSTORM | AHREFS | SEMRUSH |
60 309 | 105 715 | 29 533 | 31 185 |
WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO
RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM
ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM
TOP3 | TOP10 | TOP20 | TOP50 | TOP100 |
538 | 1 908 | 3 426 | 7 363 | 16 840 |
PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI
Ahrefs Domain Rating | Majestic CitationFlow | Majestic TrustFlow | Moz Domain Authority | SEMRush Rank |
34 | 27 | 12 | 33 | 7 693 |
WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Grenlandia. Od kolonii przez autonomię do wolności
URL: https://wesolowski.co/2019/06/24/grenlandia-historia-autonomia/
FRAZY W TOP10: 9 / RUCH: 1 813
POBIERZ PEŁNY RANKING POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH 2020
Twój Blog nie znalazł się w Rankingu? Zostaw link w komentarzu, a uwzględnię go w przyszłym roku
eV
-No, nie mogłam się doczekać tegorocznego rankingu :) Gratuluję pierwszej dwudziestce, miejsca absolutnie zasłużone!
Dzięki za umieszczenie mnie w rankingu, dzięki temu wiem mniej więcej, gdzie stoję w blogerskim świecie (jestem zaskoczona, że udało mi się zmieścić w pierwszej połowie tabelki), a przy okazji na pewno odkryję wiele interesujących blogów do poczytania i śledzenia. Kocham blogi za to, ile ludzie wkładają serca w każdą publikację, a w przypadku blogów podróżniczych jest to o wiele bardziej widoczne niż w wielu innych kategoriach. W końcu nie dość, że trzeba napisać wpis, to jeszcze zadbać o odpowiednie zdjęcia.
Magda
-Polecamy się na przyszły rok & pozdrawiamy :)
https://www.frantkiwedrowniczki.pl
Tomek
-Gratulacje dla najlepszych. :)
Brawo dla 1 miejsce. :) Siedzę trochę w SEO i analityce. Spore wzrosty. To dane za sam 2020 czy brane są dane ze stycznia? Niektóre blogi zaliczyły spory wzrost po 1 stycznia.
Wojtek Tyluś
-Cześć,
Tak, to są dane ze stycznia, aczkolwiek, w zależności od narzędzia, dane były dostarczane w różnych tygodniach stycznia
Pozdrawiam
Krzysiek
-Zostawiam link, a może pojawię się za rok! ;)
www.marnujeczas.pl
Karolina
-Gratulujemy zwycięzcom i polecamy się na przyszły rok 😉
Wojtek Tyluś
-Cześć,
Od razu Wam doradzę i ostrzegę, że blogowanie na domenie wixsite niemal skreśla Was z rankingu
Jest to spowodowane tym, że narzędzia analityczne traktują Waszą domenę (nazwę bloga) jako subdomenę, co skutkuje, że dane pokazują nierealnie duże liczby, które w gruncie rzeczy nie są „Wasze”
Jeśli możecie, migrujcie jak najszybciej treści na WordPressa i własną domenę – szkoda czasu na budowanie swojej marki na konto innych :)
Pozdrawiam
Grzegorz z Podróże bez ości
-5 miejsce w rankingu jest dla mnie olbrzymim zaskoczeniem i motywacją, by dalej pisać :). Gratuluję pozostałym twórcom, których blogi znalazły się w rankingu oraz w pierwszej 20. Dziękuję również Wojtkowi za ogrom pracy, który włożył w jego stworzenie.
Natalia
-Łał ale spora dawka wiedzy! Nie wiedziałam nawet, ze sa takie rankingi. Podsyłam na kolejny rok swoją stronę 😊😁
Obiezyswiaty4
-A może i my znajdziemy się w rankingu w przyszłym roku? 😁😀
Obiezyswiaty4.com
Karola
-Cześć Wojtek, super robota! WOW! Pytanie mam, a czy klubpodroznikow.com to nie jest bardziej portal turystyczny? Bo mi to średnio na bloga wygląda…
Wojtek Tyluś
-Cześć, dzięki!
Z Klubem Podróżników jest trochę na pograniczu, znam osobiście Albina, autora KP
Na pewno nie nazwałbym tego portalem, raczej blogiem z domieszką „zewnętrznych wpisów” np. materiały prasowe etc.
To, że blog Albina został uwzględniony w rankingu, wynika z tego, że zdecydowana większość wpisów to wpisy autora, opisy miejsc, które rzeczywiście sam odwiedził
A że są to miejsca bardzo często niezwykłe, nieodwiedzane przez wielu turystów, tym bardziej Albin „zasłużył” na obecność w rankingu
Pozdrawiam
Wojtek
Marcin
-Cześć, mały ale prężny ile sił w nogach:) Zapraszam na mojego bloga nie tylko podróżniczego – kierunkowo.pl:) Miło mi będzie w przyszłym roku zostać chociaż uwzględnionym w rankingu:) Pozdrawiam
Ania
-Gratuluję pierwszej 20. I reszcie również, świetna robota. Polecam się na przyszły rok 😀
https://blog.polskieszlaki.pl
Pozdrawiam
Małgosia
-Może w przyszłym roku uda się znaleźć w rankingu 😊
Mateusz
-Gratulacje dla najlepszych! Również polecam się na przyszły rok. :)
Ela & Skipper
-Gratulacje! Wiele z tych blogów śledzę od lat, cieszę się zwłaszcza z sukcesów tych promujących nasz kraj 😊
Dla wielu podróżników był to ciężki rok, trzymam kciuki za nas wszystkich!
Ela z gdziekolwiekwswiat.pl
Łukasz Kędzierski
-cześć Wojtek,
jak zawsze świetna robota. To jedyny znany mi ranking który opiera się na TWARDYCH danych a nie sympatiach autora! Spory spadek w porównaniu do zeszłego roku, ale i tak myślałem, że będzie większy.
Pozdrawiam
Łukasz
Wojtek Tyluś
-Cieszmy się z TOP20 w tym roku :))))))
Wielu z nas poległo :)))))
Karolina
-Kawał dobrej roboty, fajnie by było dołączyć do rankingu!:)
Marcelina
-I ja zaznaczam swoją obecność :) Blog o życiu na Malcie i podróżach po świecie.
www.timetotravel.pl
Darek
-Gratulacje dla najlepszych. Może za rok siebie zobaczę.
wycieczkirodzinne.blogspot.com
Marta
-Gratuluję wygranym i podziwiam za stworzenie tak ogromnej bazy danych blogów podróżniczych. Proszę o dopisanie mojej skromnej strony ;-) wiedzmawruchu.pl
Venus
-Kawał solidnej roboty! Dziękujemy i udostępniamy! <3
Mateusz
-Cześć,
Tak, jak już wspominałem drogą mejlową – świetna robota (zarówno jeśli chodzi o warstwę merytoryczną, jak i skalę przedsięwzięcia). Mam nadzieję, że mój blog w przyszłym roku też znajdzie się w zestawieniu.
Pozdrawiam
Magdalena
-My zaliczyliśmy w tegorocznym rankingu twarde lądowanie z blogiem dzieckowdrodze.com, który miał rebranding na keepcalmandtravel.pl kilka miesięcy temu. Pewnie to też miało wpływ na wyniki. No ale cóż, dzieci rosną, trzeba się zmieniać. Jak to jest z blogami po zmianie domeny? Będziecie je uwzględniać pod nowym brandem w kolejnych rankingach? Brawa dla autora za tytaniczną pracę. Gratulacje dla laureatów.
Wojtek Tyluś
-Cześć,
Macie przekierowaną starą domenę na nową tak więc nie będzie żadnego problemu, wyłapię Was na spokojnie, nie trzeba ponownie zgłaszać :)
Pozdrawiam
Paweł
-Bardzo fajnie, że powstał taki ranking. Jest się od kogo uczyć 😉
Mamy nadzieję zaistnieć w przyszłym roku! Pozdrawiamy ojedenkrok.pl.
Bartek i Ola
-Świetny ranking! Podziękowania dla autora i serdeczne gratulacje dla zwycięzców! Jednocześnie polecamy się z naszą stronką do rankingu przyszłorocznego: thevagabond.pl
Monika
-Gratulację i może do zobaczenia w następnym roku :)
Michał
-Pełen szacun za tytaniczną pracę w tworzeniu tego rankingu! Widać ogromną ilość czasu jaką musiałeś poświęcić na ten wpis.
Co do naszego 36 miejsca, to chyba nie jest źle, choć to jeszcze nie ten poziom, na który liczymy ;) W tym roku, mocno w to wierzymy, Nasze Szlaki będą jeszcze wyżej.
Pozdrawiam i życzę wszystkim wszystkim blogerom podróżniczym, by ten rok okazał się łaskawszy i ciut bardziej normalny, niż zwariowany 2020.
Blog językowy fce
-W raporcie *.pdf możliwym do pobrania jest drobna literówka dla pierwszego w rankingu bloga. 1. HASAJACEZAJACE.(jest PL, zamiast COM).
Niemniej jednak ranking zacny.
Wojtek Tyluś
-To chyba największa wtopa tegorocznego rankingu :)
Natalia
-Świetny ranking! Obserwuje od lat. Też prowadzę bloga o tematyce podróżniczej i chętnie dołączę do tego zacnego grona :)
www.planfortheworld.pl
Kamil
-Widoczność w wyszukiwarce to nie wszystko. Hitem 2020 roku były prelekcje podróżnicze on-line. Jeśli ktoś ma coś do powiedzenia, jest ekspertem z danej części świata, to zbiera setki tysięcy wyświetleń i baaaardzo konkretne pieniądze za każde takie slajdowisko. Zarabia o wiele więcej niż z żebrolajków booking.com czy płatnych kłamliwych wpisów pt. „Saksonia jest piękna!!!11one”
Kamil
-Rację ma zgorzkniały mentalny starzec z Kolej na Podróż – blogi podróżnicze to przeszłość i internetowe archiwum.
Wojtek Tyluś
-Czytałem rano artykuł Dariusza na jego blogu, bardzo lubię to robić ponieważ nie sposób nie zgodzić się z nim w większości spraw
Nie jest prawdą, że to „przeszłość i internetowe archiwum” > to ewolucja. Czy na lepsze czy gorsze, nie mnie oceniać
Kiedyś żniwa odbywały się wyłącznie z użyciem cepa. Użycie kosy to sprowadzenie nieszczęścia (patrz. Konopielka)
Dariusz ma bardzo wiele racji i trafnych spostrzeżeń.
Natomiast w jednej sprawie myli się przeokrutnie, pisząc
Zajmuję się SEO ponad 10 lat. Wiem z czym się to je, widziałem już bardzo wiele. Nikt mi na słowo nie musi wierzyć, ale wszystko to co jest napisane to czysta prawda i trzeba się cieszyć, że dożyliśmy czasów, gdzie SEOwcy tak chętnie dzielą się swoją wiedzą. Owszem – nie wszystko mówią ale nie wynika to z tego, że coś ukrywają tylko dlatego, że dzisiejsze SEO to walka o szczegóły, niewielkie różnice, które nie sposób opisać w tak krótkich wypowiedziach. Gdyby to było takie proste, każdy miałby super wypozycjonowaną stronę. W dzisiejszych czasach, prócz wiedzy niezwykle istotną rolę odgrywa czas i sumienność, a że mamy coraz bardziej leniwe społeczeństwo, któremu nie chce się czekać 5 lat na prawdziwe efekty, potem mamy to co mamy. Podsumowując – wszystkie wypowiedzi w moim rankingu to szczera prawda, to działa i biorę za to odpowiedzialność. Tak, biorę odpowiedzialność za słowa innych osób, że to co piszą o SEO naprawdę działa.
Pozdrawiam
Piotr
-Świetna robota! Takie rankingi tylko motywują do jeszcze większej pracy i tworzenia ciekawych postów. Nieśmiało zaznaczę, że ja ze swoim blogiem podróżniczym wystartowałem rok temu i w lutym zanotowałem ponad 51 tys. wyświetleń. Pozdrawiam! Tu link do mojego blogu „Morze tu może tam?” : https://www.allinclusive-blaski-cienie.com/
GeoZakręcona
-Fajny ranking, też prowadzę bloga podróżniczego www.geozakrecona.pl
Pozdrawiam serdecznie
Michał
-Jak co roku interesujący ranking i jedno z najciekawszych źródeł informacji o działaniu polskiej blogosfery!
Zostawiam link do swojego bloga z nadzieją, że za rok dołączę do grona notowanych w rankingu :)
http://www.zapiskieuropejskie.pl/
Tomek
-Zobaczcie tak w ogóle na liczby. 2 pierwsze miejsca odjechały reszcie strasznie. U nich różnice były niewielkie, a reszta daleko w tyle.
Nawet w porównaniu do ubiegłego roku. Tam widoczność między pierwszą dwójką 2019 a pierwszą dwójką 2020 jest kolosalna.
Wojtek Tyluś
-Dzięki za wstępną analizę, osobiście nie miałem jeszcze na nią czasu :)
Grzegorz
-Bardzo ciekawe zestawienie, w którym znalazłem kilka moich ulubionych blogów. Mam nadzieje w przyszłym roku zadebiutować w rankingu (www.bajkiempopolsce.pl). Pozdrawiam.
what the travel!?
-Czekałam na ten ranking! Moja strona dalej dosyć daleko, ale zaliczyła ogromny awans, co bardzo cieszy. :) Ciekawa jestem jak będzie za rok. :)
Gratulacje dla zwycięzców oraz wyrazy uznania dla autora za jego ciężką pracę!
Ola
Ola
-O wielu blogach nie wiedziałam, fajnie że trafiłam na taki ranking. Ciekawe, jak na tle wszystkich wypadłby mój blog https://tam-moja-przestrzen.blogspot.com/
Arkadiusz
-Witam
Gratulacje oczywiście !!!
I pytanie – dlaczego nie otrzymałem maila z rankingiem? Aktualizowałem mail (choć był ten sam) i nic z tego nadal? Mogłaby być opcja ponownego pobrania – jakoś tego nie widzę.
Pozdrawiam, Arski :)
Wojtek Tyluś
-Wystąpił jakiś błąd, link do raportu został wysłany mailem
Pozdrawiam
Wojtek Tyluś
-Jest jakiś problem z Twoją pocztą ponieważ dostajemy maile zwrotne, że nie dochodzą do Ciebie, poniżej link do rankingu
https://crolove.pl/wp-content/uploads/2021/02/ranking-polskich-blogow-podrozniczych-crolove-2020-official.pdf?utm_source=CroLove&utm_medium=pdf&utm_campaign=Ranking2020
Tenstravel
-Mamy już cel – znaleźć się w tym raporcie za rok! Prosimy o wzięcie naszego bloga pod uwagę :)
Arkadiusz
-Witaj Wojtku ponownie…
Robię się nudny ale ponownie potwierdziłem subskrypcję, a rankingu nadal nie mam :(
Nie akceptuj tego komentarza.
Wojtek Tyluś
-Wysłałem wczoraj do Ciebie z „normlanego” maila, nie automatem, dzisiaj to powtórzyłem
Jeśli nie dochodzi (sprawdź SPAM) to coś nie tak może być po Twojej stronie
Pozdrawiam
Arkadiusz
-Sprawdzam wszystko zawsze… Nie mam pojęcia o co może chodzić :(
Wojtek Tyluś
-Daj innego maila
Maria
-Cześć, dziękuję za zestawienie i uprzejmie prosze o uwzględnienie mnie w kolejnych edycjach rankingu www.whereismint.com. dziekuje!
Bartek
-Cześć, będziemy wdzięczni za uwzględnienie nas w kolejnych edycjach rankingu. Wcześniej działaliśmy tylko na mediach społecznościowych gdzie mamy już trochę zasięgu ale w końcu udało nam się ogarnąć stronę https://polskastronaswiata.pl/. Prosimy również o podesłanie rankingu bo po kliknięciu linka wyskakuje błąd.
Pozdrawiamy serdecznie!
Wojtek Tyluś
-Cześć,
Zajrzałem na Waszą stronę – n nie wygląda to jeszcze zbyt ciekawie, sporo pracy przed Wami, blog jest pusty :)
Tak, jest pewien błąd z rankingiem, który jest niestety trudny do obejścia
Raport znajdziesz tutaj: https://crolove.pl/wp-content/uploads/2021/02/ranking-polskich-blogow-podrozniczych-crolove-2020-official.pdf?utm_source=CroLove&utm_medium=pdf&utm_campaign=Ranking2020
Pozdrawiam
Ula i Albert
-Gratulujemy wszystkim! Zostawiamy link do nas z nadzieją, że zobaczymy w przyszłym roku naszego bloga w rankingu :) Pozdrawiamy!
www.nieprzyziemni.pl
Barbara
-Cześć. Chętnie pobrałabym ten raport, ale nie mogę. Dostaje co roku od Was email, ale w tym oku po przejściu na link pokazuje mi się to: Error occured while calculating destination path: Image type could not be detected.
Wojtek Tyluś
-Cześć,
Tak, jest pewien błąd, który jest niestety trudny do obejścia
Raport znajdziesz tutaj: https://crolove.pl/wp-content/uploads/2021/02/ranking-polskich-blogow-podrozniczych-crolove-2020-official.pdf?utm_source=CroLove&utm_medium=pdf&utm_campaign=Ranking2020
Pozdrawiam
Sławek
-Dotarłem tu z dość dużym opóźnieniem, ale może znajdzie się dla mnie jakieś skromne miejsce na końcu w przyszłorocznym rankingu? :) facebook.com/zagubionywkarkonoszach
zagubionywkarkonoszach.wordpress.com
Rafał
-Dlaczego nie idzie otworzyć rankingu?
„Error occured while calculating destination path: Image type could not be detected”
Pozdrawiam! P.S. Dobra robota. :)
Wojtek Tyluś
-Jest błąd. Tutaj jest dostępny: https://crolove.pl/wp-content/uploads/2021/02/ranking-polskich-blogow-podrozniczych-crolove-2020-official.pdf?utm_source=CroLove&utm_medium=pdf&utm_campaign=Ranking2020
Wojtek
-Zastanawia mnie na jakiej zasadzie popularne są blogi osób, które nie skupiają się na żadnej części świata, nie są ekspertami z danego obszaru, a po prostu opisują swoje jednorazowe podróże i liczy się dla nich tylko licznik „zaliczonych” krajów. Tego jest masa i wciąż tworzą się klony – ostatnio zaczyna brakować już wolnych wariacji słowa „travel” i zaczynają powstawać niepoprawne gramatycznie nazwy takich blogów/profili IG, śmiech na sali.
Jak widzę stronę o nazwie „wszędobylscy” albo „jasiek/ziutek/gutek w podróży” to już wiem, że nie mam tam co szukać rzetelnej i sprawdzonej informacji. Ktoś był raz w 2015 roku w Dubaju i próbuje kreować się na eksperta od tego miejsca.
Wojtek Tyluś
-Trochę podzielam Twoją opinię na temat „eksperckości”, natomiast ranking, w żaden sposób nie jest tworzony na podstawie eksperckości publikowanej treści, a wyłącznie estymacji ich widoczności w Google.
Nazwy poszczególnych blogów to sprawa indywidualna samych autorów. Nie tworzyli ich po to aby się podobać całemu światu, tylko by się podobał im.
Nie wymagaj od innych aby myśleli identycznie jak Ty, każdy ma swój rozum.
Nie jest dobrze, jeśli wybór rzetelności źródła wybierasz na podstawie nazwy bloga. Nie po nazwie bloga ich poznacie, a po ich wpisach!
Wiecznie Wolni
-Cieszymy się, że w mogliśmy znaleźć się drugi rok z rzędu w rankingu. I to jeszcze z dużym awansem. Gratulujemy wszystkich a przede wszystkim autorom rankingu. Dobra robota. W UK powiedzieliby well done bro.
Pozdrawiam!
Monia i Bartek raczejtrampki.pl
-Gratulujemy zwycięzcom! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również znajdziemy się w rankingu :)
Travellikeagirl.pl
-Ciekawe zestawienie, super robota jeśli chodzi o przygotowanie materiału i gratulacje dla zwycięzców.
Hulajnogapieklaniema.pl
-Cześć wszystkim! Również daję o sobie znać i przesyłam gratulacje dla zwycięzców, zasłużone. Choć nie jest zaskoczeniem, że w dobie utrudnionych podróży, blogi z tematyki około górskiej poszły mocno do przodu. Ciekawe co przyniesie 2021?
Kasia
-Jak co roku kawał świetnej roboty.
Pora za rok zobaczyć siebie: kasiakos.com – blog o Paryżu i francuskim stylu życia.
Pozdrawiam,
Karolina
-Ciekawy ranking, obserwuje od lat i mam nadzieję, że kiedyś się w nim znajdę.
Https://odkrycpiekno.pl
Wszystkiego dobrego i lepszego podrozniczo roku wszystkim.
Wojtek
-Super zestawienie!
Z ciekawości, aby za rok poznać swoje miejsce w szeregu: http://gorskiewyrypy.pl/
Z górskim pozdrowieniem!
Wojtek Tyluś
-Dodaje: https://dodoknitter.pl/
Piotr
-A ja drugi rok z rzędu dodam, że nie znalazłem swojego bloga, którego tworzę od wielu lat. :) blizejdalej.pl
Wojtek Tyluś
-Nie czaruj, przecież jesteś 305 ;)
Fratelli
-Wielkie dzięki. Ze względu na jeden z naszych biznesów jakim jest biuro podróży, na pewno przyda się ta lista.
Kamila
-Gratuluję wszystkim, w tym też twórcom rankingu i raportu, bo to kawał dobrej roboty! Doskonale pokazujecie jakie są zależności między SEO i zmianami w Google, trendami, preferencjami użytkowników, ale też tym wszystkim, co się działo i na co nie było zbytnio wpływu.
Chętnie się też dopisuję na przyszłość https://eksperientalnie.pl :)
Ściskam!
Beata Redzimska
-Po ciezkim lockdownie i dlugim zamknieciu w domach wracam do pisania o Francji i Paryzu, mam nadzieje ze ten rok bedzie tym jak najbardziej owocnym dla blogerow piszacych o podrozach, bo kowid tylko jeszcze mocniej rozbudzi glod podrozy. Pozdrawiam serdecznie Beata
Roksana
-Gratulujemy zwycięzcom, znamy i lubimy czytać ich blogi :)
U siebie piszemy głównie o Polsce (ze szczególnym naciskiem na województwo łódzkie, gdzie mieszkamy). Polecamy się do rankingu na przyszły rok https://kopanina.pl
Roksana i Piotrek
Kasia
-Dopisujemy się! Kasia i Rafi, pokazujemy głównie piękne zakątki Wysp Brytyjskich, ale i nasze rodzinne strony – Karkonosze. Zapraszamy po inspiracje na katiraf.com :-)
Ewa i Rafał aktywniwpodrozy.pl
-Na gratulacje, zarówno dla autorów blogów, którzy znaleźli się w zestawieniu, jak i dla autorów raportu, chyba nigdy nie jest za późno;-)
Z nadzieją, na zaistnienie w kolejnym zestawieniu, serdecznie wszystkich pozdrawiamy i zapraszamy po podróżnicze i górskie inspiracje na https://www.aktywniwpodrozy.pl/
Ewa&Rafał
Aga
-Extra!!! Dużo znamy i czytamy🙂 A my chcemy zobaczyć naszego krakowskiego bloga, jak się znajduje w rankingu, którego lubimy czytać;)
www.krakow.z-dzieckiem.pl
Antek
-Hej. Wiadomo orientacyjnie kiedy będzie ranking blogów 2021?
Wojtek Tyluś
-Istnieje ryzyko, że w tym roku rankingu nie będzie
Dostęp do danych jest, tylko chęci i sił brak :)
Krzysiek
-Ohh!! Sorry, że powtórzyłem pytanie…
Nie żebym naciskał… ale musi być ;)
Może jakoś go zmonetyzować, żebyś miał motywację i przez to chęci i siły ;)
Wojtek Tyluś
-Mogę go zmonetyzować, tylko jak? :)
Krzysiek
-Przygotowujesz ranking w tym roku??
Wojtek Tyluś
-Prawdopodobnie tak
Dorota
-Blog o podróżowaniu po górach :)
Wojtek Tyluś
-To jeszcze blog czy już bardziej sklep? Dajecie mi do myślenia :)
Domi
-Blog o Kolumbii
Asia
-Super robota! Gratuluję wszystkim zwycięzcom. A może w przyszłym roku i ja znajdę się gdzieś, chociaż pod koniec listy ;)
https://www.geoswiat.pl
Aleksandra
-To i ja się zgłaszam do rankingu. A korzystając z okazji autopromocji zapraszam też do siebie na – bardzo nieskromnie i kontrowersyjnie mówiąc – jedne z najładniejszych fotek podróżniczych w polskiej blogosferze :D
http://curlygirlroams.pl
Bartek
-Polecamy się do przyszłego rankingu
https://raczejtrampki.pl/
Rafal
-To może i my: https://fivetofly.pl
Edward
-Ciekaw jestem czy się załapię do rankingu: www.drozdywdrodze.pl
Marta
-Polecam się! 😉 I pozdrawiam z Teneryfy!
Marcin
-Cześć, to my też się zgłosimy z naszym raczkującym blogiem. My już od trzech lat żyjemy w niekończącej się podróży, zapraszam do lektury www.blog.whitedogsails.com
Paulina i Oskar - Seeusoon | Turystyka i Archeologia
-Gratulacje nie tylko dla blogerów, ale także dla autorów rankingu. Świetna robota.
Zapraszam na www.seeusoon.pl – łączymy turystykę i podróże z archeologią i historią.
Wojtek Tyluś
-Tak nas witacie :)
„Strona jest obecnie w przebudowie.
Zapraszamy na nasze social media.
See you soon!”
Kamil
-Cześć
Świetna robota! Czy moglibyśmy prosić o uwzględnienia naszego bloga: www.podrozujznami.pl w kolejnej edycji?
Dziękujemy
pozdrawiam
Kamil
Gosia
-Proszę o dopisanie mojego bloga https://voyagerka.com
Pozdrawiam,
Gosia
Gość
-Hej,
dopisz proszę do listy Projekt Rumunia :)
https://projektrumunia.pl
Mateusz
-Bardzo fajny ranking! Pozdrawiam serdecznie autor bloga www.kowal-podroznik.pl :)
Miszcz
-Będzie ranking w tym roku?
Wojtek Tyluś
-W tym roku, wyjątkowo, rankingu nie będzie. Wracam z tym za rok.
TSW
-:0 Tak nie można! ;)
Piotrek
-Cześć. Możesz podać orientacyjną datę nowego rankingu?
Wojtek Tyluś
-Jeszcze nie postanowiłem czy powrócę do tworzenia rankingu
Krzysiek
-Będzie ranking w tym roku?
Wojtek Tyluś
-Jeszcze nie postanowiłem czy powrócę do tworzenia rankingu
Marcin
-Mam cichą nadzieję, że ranking za rok 2023 się pojawi. Rozumiem, że to ogromny nakład czasu i pracy, ale z perspektywy czasu to także ogromny projekt w środowisku blogów podróżniczych. Przyznam szczerze, że po kilku latach absencji planuję wrócić do blogowania. Strasznie męczą mnie te obecne trendy. Chwilowe stories, kilkusekundowe rolki itd. Ogłupiające pożeracze czasu, które zazwyczaj i tak nie dają odpowiedzi na moje pytania… Treść pisana jest nie do przecenienia. Pozdrawiam ;)
Piotr
-Hej. Na wypadek jakby ranking wrócił, też się melduję :) REALGAR – blog o geologii, minerałach i geoturystyce, więc również wpisujemy się w tematykę podróżowania i poznawania nowych miejsc. Odkrywamy geoturystykę mniej oczywistą, z pasją kolekcjonera minerałów. Zapraszamy
Jan
-Czy będzie w tym roku ranking? Bardzo prosimy :)
Karol
-Wojna na Ukrainie zabija nie tylko ludzi ale i dobre rankingi
Dawid
-Witam,
Być może w tegorocznym rankingu pojawi się moja strona o Polsce:
https://fotowojaze.pl/
Notabene do tej pory jestem zdziwiony, że pomimo zasięgów nie pojawiła się w 2020.